S jet Open. 64 Afb. 1. Slotpagina van T'Vertoig cler ZeeuseherNymphen. February 1675. 5. De Missive van Syn Hoogheyt den Heere Prince van Orangien Aen de Heeren Staten van Zeelant geschreven op 16 februari 1684. De anonieme geschriften 1. Een ode in 81 vierregelige strofen, getiteld T' Vertoig Der Zeeuscher Nymphen, aende onover- winnelicke Nassausche Helden, voirstanderen der Nederlandsche vrijheyd, ende Vaderen des Vader lands, uitgegeven in 16073. Dit is op het eerste gezicht geen smaadschrift, omdat het de helden daden van het geslacht Nassau bezingt, maar de vijand en zijn heulers krijgen wel de nodige, ui terst grove, scheldnamen toegemeten. 2. Het 28 pagina's tellende geschrift uit 1668 Naecte Wederleggingh ofte Korte Aenmerckinghe, Dienende tot Antwoord op de Consideratie Van de Gecommitteerde Raeden van Zeelant, of alsoo ge- naemde Refutatie, Van haer Ho. Mog. Gedepu teerde tot de Separatie en Mortificatie van 't Stad houderschap Van den Heere Prince van Orangien&c. 3. Een pamflet in de vorm van een samenspraak, gedrukt in 1668 en getiteld Zeeuwse Vreugde Be toond in het Ontfangen en Inhalen van zijn Hoogheid, den Prince van Oranjen en het Ver kiezen tot Eerste Edele van Zeeland. Met eenige Aanmerkingen op de Oratie van I. de Mei, Predi kant tot Middelburg. 4. Een pamflet in briefvorm, daterend uit 1668 en getiteld Den haestigen Zeeuw of Brief aen N.N. Raeck.ende 't Subject van 't avancement van den heer Prins van Orangien. 5. Een smaadschrift getiteld Consideration op de GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN Haranguebij den Heere Prince van Oranjen den 19. September 1668. in de Vergaderinge van de Heeren Staten van Zeeland, tot Middelburg ge daan. Geen blad voor de moncl In columns en dagbladrubrieken als 'Lezers schrijven' neemt de auteur dikwijls geen blad voor de mond wanneer hij bepaalde misstanden aan de kaak wil stellen. De redactie van de bla den stelt zich niet verantwoordelijk voor de in houd en de schrijver wordt met naam en adres vermeld. De smaadschriftschrijver uit de zeven tiende eeuw publiceerde daarentegen wel ano niem. Hoewel op het schrijven en in omloop brengen van 'schandaleuse ende ergherlijcke Boecxkens'5 een forse straf stond, zijn er toch tal loze verschenen. Er was - en er is kennelijk een markt voor dergelijke publicaties. Er ligt een scala van nuances tussen smaad en spot. Rassen discriminatie, majesteitsschennis en pornografie komen we niet tegen bij schrijvende lezers van nu. Ironie en felle kritiek, zij het meestal in een geestige toonzetting, daarentegen maar al te vaak. Om een indruk te geven van het gehalte van een smaadschrift van drie eeuwen geleden, bieden we een kijkje in de inhoud van een van de pamfletten, en wel De Consideratien op de Harangue. Het is een geschriftje met een titel die geen argwaan wekt. Het feit dat het anoniem is uitgegeven en gedrukt is in Vrijstad Bij Libertatis Ergowijst er echter op, dat we met een smaad schrift te maken hebben. De aanleiding tot het schrijven van dit pamflet was de reis die prins Willem, het Kind van Staat, in september 1668 naar Zeeland had gemaakt. Willem, die toen zeventien jaar oud was, onder nam deze reis om zich als Eerste Edele te laten erkennen. De Zeeuwen verleenden hem deze ti tel zonder problemen. Zij hadden zich jarenlang gepasseerd gevoeld voor wat betreft hun aandeel in de educatie van het weeskind en ze grepen nu met beide handen de gelegenheid aan om de banden met het hun zo geliefde vorstenhuis te consolideren en daardoor hun status ten opzichte van Holland te verhogen. Op de reis van de prins naar Middelburg volgde een ware explosie van geschriften, varië rend van officiële schrijvens tot grove schotschrif ten. De auteurs toonden zich verontwaardigd over het feit dat de prins zich reeds op zeventien jarige leeftijd had aangediend voor het hoge ambt, en men verwonderde zich erover dat de Zeeuwen zo snel hadden toegehapt. Er werden vraagtekens gezet bij de merkwaardige manier waarop Willem naar Zeeland was gegaan. Wat was namelijk het geval? Willem had in Den Haag gezegd dat zijn reisdoel Breda was, alwaar hij

Zeeland | 2000 | | pagina 30