66 GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN de kleuren wit, rood. blauw en groen, twee in fraai, helder gemarmerd papier, en twee in ver schoten, ruw gemarmerd papier. Enkele werkjes zijn verlucht met een vignet. In Zeeuwse Vreugde is op de keerzijde van het titelblad een ex libris geplakt, uitgevoerd in Jugendstil, waarop een opengeslagen boek staat afgebeeld met daarach ter een stralende zon waarboven de namen J.J.A. Poley en F. Poley-Scheele prijken. Onder de af beelding staat de spreuk 'De wetenschap is den verstandige licht'. Op alle titelbladen staat, in inkt. de handtekening C.J.F. Klaassen. In de meeste boekjes zijn door vorige eigenaren regis tratienummers geplaatst. Het boekenbezit van het Genootschap bevindt zich in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg. Het is niet uitleenbaar. Op verzoek worden de boeken uit de kluis gehaald, waarna ze in een speciaal daarvoor bestemde ruimte kunnen wor den geraadpleegd. Ter afsluiting van dit artikel een variant op de slotzin van de Naecte Wederleggingh: 'En dit zij gezeyt tot een korte belichtinge van clese Zeeu- sche aenwinste'. Verantu 'oording 'Siet Open' is ontleend aan de titel van een af beelding aan het slot van T'Vertoig Der Zeeuscher Nymphen (zie afbeelding). 'Siet open' is 'Zie 't open', waarmee wordt bedoeld dat men moet zorgen voor een heldere kijk op de zaken (P.J. Harrebomée, Spreekwoordenboek der Neder landse Taal). Dit artikel is een samenvatting van een studie die ik in 1999 heb geschreven over de tien 'pam fletten'. In de hoop de identiteit van de anonieme auteurs van de smaadschriften te kunnen achter halen, heb ik, samen met professor J.W. de Vries, getracht Zeeuwse elementen te vinden in de taal van de auteurs. Met name het op rijm geschreven T'Vertoig Der Zeeuscher Nymphen intrigeerde mij zeer. Helaas heeft dit onderzoek geen concrete resultaten opgeleverd. Geraadpleegde werker i Catalogus der bibliotheek, van het Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen, samengesteld door F. Nagtglas. Middelburg, 1883. Harrebomée, P.J.. Spreekwoordenboek der Neder landse Taal (1858). Den Zeusen Beesem, Catalogus van de Neder landse pamfletten aanwezig in cle Zeeuwse Bibliotheek, door W.C. Zijlstra, een uitgave van de Zeeuwse Bibliotheek, 1994. Nagtglas, F.. Levensberichten van Zeeuwen. Mid delburg 1893- Nagtglas, F.. Catalogus der bibliotheek van hei Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Mid delburg 1883. Wagenaar, J. Vaderlandse Historie 21 delen. Amsterdam 1790-1796) Swart, K.W. Willem van Oranje en de Neder landse Opstand 1572-1584. Den Haag 1994. Nebalennia Jaarboekje 1849- Middelburg. Encyclopedie van Zeeland (Middelburg 1984). Encarta 99. Uitgave Encyclopedie Winkler Prins. Noten 1. Dit essay heeft gediend als inleiding voor de in 1978 verschenen herdruk van de 'Catalogus van de pamfletten-verzameling berustende in de Koninklijke Bibliotheek', samengesteld door dr. W.P.C. Knuttel. 2. Onder policie dienen we in deze context te verstaan: het geheel van reglementen die de openbare orde en de veiligheid handhaven. 3. In dit Vertoig treffen we slechts één strofe aan waarin de Zeeuwen expliciet worden genoemd: 'Goed rond, goed Zeeuwsch, wy willen hier op sterven, Ditz ons opset, gy Vorsten van Nassau. T'sy goed, t'sy quaed, wy zullen met u erven, Gemeene vreucht ende gemeene rouw'. 4. Harangue (van het Italiaanse aringo: openbaar plein): toespraak, redevoering. 5. De term 'scandaleuse ende ergherlijcke Boecx- kens' komt uit een paragraaf van de ordonnantie van Willem van Oranje aan de Zeeuwen uit 1583. waarin de sancties op het schrijven en doen ver schijnen van smaadschriften zijn aangegeven. 6. Agrippa, Marcus Vipsanius (63/64—12 v. Chr.), generaal, vriend, raadsman en in feite medere gent van keizer Augustus. Als 'tweede man' be kleedde hij een zeer invloedrijke functie. Amalia van Solms 16021675) was, vanaf haar huwelijk met Frederik Hendrik, zeer dominant aanwezig aan het Haagse hof. Na het overlijden van haar echtgenoot, haar zoon en haar schoondochter, meende zij nog steeds de touwtjes in handen te moeten houden om de dynastie waartoe zij door haar huwelijk was komen te behoren te laten gel den als toonaangevend onder de Europese vor stenhuizen. De benaming 'Agrippa van 't Noord einde' voor Amalia is dan ook een fraaie schimpscheut.

Zeeland | 2000 | | pagina 32