AANWINSTEN 69 In Veere hebben in de twintigste eeuw een aantal kunstenaressen gewoond en gewerkt die met de term 'Veerse joffers' zouden kunnen wor den aangeduid. Van een aantal van deze dames is werk in de Zelandia Illustrata aanwezig. Van An neke van der Feer bezaten we tot bovenge noemde aankoop geen werk. Deze aanwinsten zijn dan ook een mooie aanvulling van de verza meling. Bronnen Provinciale Zeeuwse Courant9 juli 1955 en 23 mei 1998. Joost J. Bakker, Anneke van der Feer, Galerie De vier gemeten. Middelburg. Joost J. Bakker, Herman Schutte, Galerie De vier gemeten, Middelburg Joris Ivens en Robert Destanque. Aan welke kant en in welk land; De geschiedenis van een leven. Amsterdam 1983. H. Vogel-Wessels Boer vanwinsten ruilverkeer n de eerste maanden van het jaar 2000 ontvin gen wij uit eigen land het Jaarboek 1998 van het Genootschap Amstelodamum, met onder andere aandacht voor een vergeten gebouw op een be kende plaats, de Effectenbeurs op Beursplein 5, n 1910-1911 ontworpen door Jos.Th.J. Cuypers. n deze bundel is voorts een artikel getiteld Ka tholieke en protestantse kerkgebouwen als merkte kens van het verleden opgenomen. Het Natuurhistorisch Tijdschrift voor Limburg riedt ons in het februarinummer het artikel De jongste ammonietenfauna's uit Maastricht en Po len vergeleken, van de hand van M. Machalski en Jagt. Een tweede artikel is De reconstructie van Rhabdodon van A. Schulp en A. Walen. De Rhab- todon was een plantenetende dinosauriër, tame lijk onbekend, in tegenstelling tot de meeste Amerikaanse dinosauriërs uit het Late Krijt. In de serie Contributions to Zoology ('Bijdragen I ot de Dierkunde'), een uitgave van de Artis-Bibli- 'itheek, Universiteit van Amsterdam (1999, 3), zijn irie specialistische artikelen gewijd aan kreeft- chtigen (Crustacea) en een vierde aan de ver schijningsvormen van de in een groot deel van uropa - ook in Zeeland - voorkomende Grote vatersalamander (Triturus cristatus). Uit België ditmaal A Journal on the Inheritance of Early and Medieval Christianity 1998-1999, een periodiek dat in 1948 door Dom Eligius Dek kers is opgericht als het Jaarboek, voor Gods dienstwetenschappen (Sacris erudiri). Abt Dekkers heeft een grote bijdrage geleverd tot de liturgie wetenschap. Over Dekkers' kennis van de vroeg christelijke liturgie, zijn inzicht in de beleving van het mysterie der liturgie en zijn bezorgdheid over de hedendaagse liturgische hervorming schrijft S. De Smet. De meeste artikelen in dit ongeveer 600 bladzijden tellende jaarboek zijn geschreven ter nagedachtenis aan de in 1998 gestorven Dekkers. De bundel besluit met Maxime Ie Confesseur; Etat de la question et bibliographie exhaustive van de hand van R Van Deun. Maximus Confessor (580-662) was de belangrijkste Byzantijnse theo loog van de zevende eeuw. Hij zag de wereldge schiedenis als de verwerkelijking van de mens wording van God en de vergoddelijking van de mens. Het fotoboek Universiteitsbibliotheek Gent 1797-1997 geeft een overzicht van de ontwikke lingen van deze bibliotheek in tweehonderd jaar; de teksten zijn van G. van Hooydonk en ande ren. Van de Steiermarkische Landesbibliothek uit Graz ontving het Genootschap weer veel materi aal. Nu de Oostenrijkse politieke manoevres zo nauwlettend in het oog gehouden worden, is het interessant te lezen hoe er in het land zelf over geschreven wordt. Plakate - Dokumente zur Stei- erischen Geschichte 1918-1955 (M.F. Polaschek en S. Riesenfellner) geeft inleidingen en commen taren bij alle aanplakbiljetten uit vier perioden: 'Die Erste Republik 1918-1934', 'Der autoritare "Stiindestaat" 1934—1938', 'Das nationalsozialisti- sche "Dritte Reich" 1938-1954' en 'Das erste Jahr- zehnt der Zweiten Republik 1945-1955'. Eveneens uit Graz ontvingen wij Geschichte und Gegenwart (1999, 1), met een stuk van F. Graf-Stuhlhufer: Von der 'Grenze des Möglichen' im Driften Reich. Besproken wordt de kritiek op het nationaal-socialisme in de prekenverzameling van de Weense Baptistendominee Arnold Koster. Ook zeker vermeldenswaard is een werk van M.F. Polaschek: lm Namen der Republik Oster- reich! Die Volksgerichte in cler Steiermark 1945 bis 1955'. De auteur tracht te achterhalen of oor logsmisdaden in Oostenrijk wel of niet voldoende bestraft zijn. De 'Volksgerichte' zagen ten gevolge van het grote aantal misdadigers door de bomen het bos niet meer, wat hun taak te zwaar maakte. Heel duidelijk wordt beschreven hoeveel mensen zich door het nationaal-socialisme tot misdadigers lieten maken. Maar ook lieten veel meelopers zich zonder dwang van het systeem tot 'kleine misdadigheid' verleiden. Dat moet ons volgens de auteur te denken geven. De grens tussen pas siviteit tegenover het systeem en mededader schap is smal, laten we daarvan leren! G.G. Trimpe Burger-Mekking

Zeeland | 2000 | | pagina 35