38 CORNELLS PRONK Afb. 2. Abraham de Haen, De stadsmuur langs de huidige Zuidsingel te Middelburg. ZA, KZGW, Zei. 111. H-319. breekt deze stoffage daarentegen vrijwel altijd. De schetsboekjes waren voor eigen gebruik bestemd. Ze zien er dan ook nogal slordig uit. Nauwkeurig uitgewerkte schetsen worden afge wisseld door ruwe, veelal onvoltooid gebleven krabbels en zelfs kasboekaantekeningen. Ook werden de bladen niet altijd in volgorde gebruikt, zodat het verband met de reisroute nogal eens ontbreekt. Blijkbaar werd voor het maken van een schets dikwijls een willekeurige lege blad zijde gebruikt en werden de overgebleven blanco pagina's later benut. De meeste uitgewerkte teke ningen dragen wel een opschrift, maar bij de ruwe schetsen ontbreekt een opschrift meestal en daarom zijn deze dikwijls moeilijk of niet te loka liseren. Het schetsboek RP-T-1970-4, dat in het Rijks prentenkabinet te Amsterdam berust, is in dit op zicht geen uitzondering. Het boekje heeft een formaat van 190 x 156 mm. Veel tekeningen be slaan echter twee naast elkaar gelegen bladzijden en hebben dus een formaat van 190 x 312 mm. In totaal bevat het boekje 95 genummerde blad zijden. De pagina's 1 tot en met 27 bevatten schetsen uit Noord- en Zuid-Holland, die aan Abraham de Haen worden geschreven. De blad zijden 56 tot en met 95 worden toegeschreven aan Cornelis Pronk en bevatten eveneens motie ven uit Noord- en Zuid-Holland. De tussenliggende bladzijden 29 tot en met 55 hebben onmiskenbaar betrekking op een reis naar Zeeland. Op twee tekeningen na (op de bladen 42-43 en 54-55) die op naam van De Haen wor den gesteld, worden ze alle aan Pronk toegeschre ven. De bladzijden 30, 31, 36, 37, 52 en 53 zijn leeg. Hoewel de schetsen in willekeurige volgorde staan, kan de reis redelijk goed gereconstrueerd worden. De tekenaars zijn per schip van Dor drecht langs Willemstad en Zierikzee naar Middel burg gevaren en langs dezelfde reisroute terugge keerd. Vanuit Middelburg werden enkele uitstapjes gemaakt naar andere plaatsen op Walcheren. Lang zal de reis niet geduurd hebben, want er is slechts een beperkt aantal schetsen op Walche ren gemaakt. In totaal zijn tien motieven gete kend. Daarnaast zijn er nog vier schetsjes die on derweg tijdens de bootreis zijn gemaakt. Van Pronk is bekend dat hij op reis enorm productief was; geregeld maakte hij wel negen schetsen op een dag. Natuurlijk weten we niet of de teke naars nog meer schetsen hebben gemaakt, maar gelet op de in te calculeren vaar- en wandeltijd schatten we de reisduur op hoogstens één week. Datering Hoewel van de levensloop van Pronk en De Haen veel bekend is, zijn er geen berichten over een gezamenlijke reis naar Zeeland. Wel is be kend, dat Pronk in augustus 1729 samen met An- dries Schoenraker een reis door Zuid-Holland en Brabant maakte. Of ook De Haen hieraan deel nam, is niet bekend. Het staat wel vast dat Pronk de schetsen die hij op deze reis maakte, door De Haen liet uitwerken. In de zomer van 1735 trok ken Pronk en De Haen samen door Zuid-Holland en Brabant. Het ligt voor de hand, dat op een van deze reizen ook het uitstapje naar Zeeland is gemaakt.

Zeeland | 2000 | | pagina 4