40 CORNELIS PRONK Afb. 5. Andries Schoemaker, "Middelburg van 't Moolewater af te zien". ZA, KZGW, Zei. III. 11-320, Een van de tekeningen in het schetsboekje geeft een belangrijke aanwijzing voor de date ring. Op de bladzijden 32-33 is namelijk de oude stadsmuur van Middelburg afgebeeld, die op de plaats van de huidige Zuidsingel lag. Deze muur is in 1735 afgebroken. In dat jaar werd ook be gonnen met de bouw van de Koepoort. De kans dat Pronk en De Haen de muur in 1735 nog in tact hebben gezien, is dus niet groot. Een tweede aanwijzing voor een datering op 1729 is het feit, dat er een uitgewerkte tekening van het kasteel Aldegonde bestaat (Zelandia Illu- strata n 881) die wordt toegeschreven aan Abra ham de Haen en eveneens gedateerd is op het jaar 1729. Het is bekend dat Abraham zijn teke ningen nauwkeurig dateerde; deze tekening kan een origineel werk van De Haen zijn of een van de uitgewerkte tekeningen naar een schets van Pronk. In elk geval blijkt hieruit, dat Pronk - of Pronk én De Haen - al vóór of in ieder geval in 1729 in Zeeland moet zijn geweest. We kunnen dan ook met redelijke zekerheid concluderen, dat de Zeeuwse reis van Pronk én het schetsboek in 1729 moeten worden geda teerd. Als de tekeningen op de bladzijden 42-43 en 54-55 inderdaad van De Haen zijn, was hij er dus ook bij. De Zeeuwse tekeningen uit het schetsboek- We zullen nu overgaan tot bespreking van de af zonderlijke tekeningen. - blz. 29: 'VHssingerpoort te Middelb:'. Een nauw keurig uitgewerkte gewassen tekening van de Vlissingse Poort, gezien vanaf de buitenzijde. Ook de ophaalbrug en het op een uitkraging van de brug staande wachthuisje zijn afgebeeld. - blz. 32-33: 'Midclelb:'. We noemden deze teke ning al bij de bespreking van de datering. Afge beeld is de stadsmuur langs de huidige Zuidsin gel, die in 1735 werd afgebroken. Op een kleine muurtoren staat een tuinkoepel. Op de achter grond zijn de Lange Jan en de abdijtorentjes, de stadhuistoren en de Sint Pieterskerk te zien. Deze tekening is interessant, omdat er twee uit gewerkte versies van bestaan (Zei. 111. n 319 en 320). De eerste is inderdaad een nauwkeurige uitwerking van de schets in het schetsboek. Deze tekening is gewassen en voorzien van stoffage in de vorm van een roeibootje met drie mannen. Door Unger is hij ten onrechte aan de zeven- tiende-eeuwse kunstenaar J. Berckheyde toege schreven. Nu we weten dat Pronk zijn reisschet-

Zeeland | 2000 | | pagina 6