42 CORNELLS PRONK - ~lt'> V.j Ur~~¥~P' Afb. 7. Cornells Pronk, Ken boerderij en een molen. Schetsboek biz. 40/41. Collectie Rijksmuseum Amsterdam inv. nr. RP- T-1970-4. gangspoort en de boven de wal uitstekende ge bouwen, zoals we die ook van vele andere af beeldingen kennen. - blz. 40-41: Een ongetitelde ruwe schets van een boerderij met twee schuren en een molen. Hoe wel deze schets geen artistieke pretenties heeft, verdient hij toch de aandacht. De vraag is name lijk welke molen is afgebeeld. Het is een molen van het Zeeuwse type: een achtkante houten grondzeilen Dergelijke molens komen inderdaad alleen in Zeeland voor. Op Walcheren staan mo lens van dit type in Aagtekerke, Serooskerke en Arnemuiden. De eerste twee komen niet in aan merking, want zij zijn pas na 1800 gebouwd en hun voorgangers waren standerdmolens. Blijft over Arnemuiden. De afgebeelde molen lijkt in derdaad bijzonder sterk op die van Arnemuiden. en ook daar staat tegenover de molen nog steeds een oude boerderij, nu met een negentiencle- eeuws huis. De molen staat echter op een dijk, terwijl de boerderij onder aan de dijk staat, en van dit hoogteverschil is op de tekening niets te bespeuren. Merkwaardig is ook. dat de molen met één roede is weergegeven. De andere is slechts met een vage lijn aangegeven. Zou de molen nog in aanbouw zijn? Als hier inderdaad de molen van Arnemuiden is afgebeeld, is er een dateringsprobleem. Deze molen is namelijk pas in 1736 gebouwd. Vooralsnog blijft het raadsel van deze schets onopgelost. - blz. 42-43: 'Tuin van Gillis PauivelszDeze te kening, die aan De Haen wordt toegeschreven, is bijzonder interessant. Het is een vlotte maar toch gedetailleerde schets van een kleine buitenplaats, duidelijk een verbouwd boerderijtje. De tuin heeft een fraai inrijhek en kunstig geschoren ha gen. Op het erf staat voor de schuur een niet aangespannen sjees. Deze tekening is bijzonder, omdat het een duidelijke afbeelding is van een van de vele kleine buitenplaatsen buiten Middel burg. Terwijl de grotere buitenplaatsen overvloe dig zijn afgebeeld, bestaan er van deze kleine hofjes nauwelijks afbeeldingen. De vraag is nu: wie was Gillis Pauwelsz en waar lag zijn tuin? Om met het laatste te beginnen: er zijn duidelijke aanwijzingen dat deze hof in de onmiddellijke nabijheid van Middelburg lag. Uit de vergaarboe- ken van de Polder Walcheren blijkt, dat Gillis Pauwelsen (de naam wordt op diverse manieren gespeld) van 1728 tot 1734 eigenaar was van een perceel grond van 1561/2 roede (dat is 2028 m2) in de Hayman in Matthijs Jacobs Blok'. Hij heeft dit perceel dus maar korte tijd in bezit gehad, maar wel juist in de periode waarin Pronk en De Haen Walcheren bezochten. De omvang van het per ceel is aannemelijk voor een kleine buitenplaats. Matthijs Jacobs Blok lag ten zuiden van Middel burg, tussen de Oude Vlissingseweg en de Oude Welzingse Watergang. Het buitenplaatsje moet

Zeeland | 2000 | | pagina 8