aardkundige waarden 85 Afb. 1. Op de voorgrond de vroongronden en op de achtergrond de vuurtoren bij Nieuw-Haamstede met daarachter de loge zeereep. goede bedoelingen is dit niet altijd en niet overal ven goed uit de verf gekomen, waardoor de aantastingen verder zijn gegaan. Op dit moment zijn nieuwe, voor de nabije loekomst zeer belangrijke, beleidsnota's in voor bereiding. Naast de Nota Natuur, Bos en Land schap (nbl 21) van het Ministerie'van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wordt gewerkt aan de 'ijfde Nota Ruimtelijke Ordening van het Ministe rie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en lilieubeheer. Tevens is en wordt er hard gewerkt cie aardkundige waarden in deze beleidsnota's een plaats te geven. Hiertoe is in 1999 door sa menwerking tussen Alterra, de provincies en het 1 latform Aardkundige Waarden een nieuwe over zichtskaart voor aardkundige waarden van natio- r ale en internationale betekenis opgesteld. Naast ceze kaart wordt door cso Adviesbureau voor Mi lieuonderzoek gewerkt aan een begeleidende nota Nota Landijs, in voorbereiding). Deze vormt samen met de kaart de input voor de nieuwe beleidsnota's van de overheid. Doel is de aardkundige waarden explicieter bij het beleid in beeld te brengen. In hoeverre dit gaat lukken, zal de nabije toekomst moeten uitwijzen. Terug naar de aardkundige waarden in het del- t landschap. De kustduinen van Nederland her bergen op nationaal niveau een groot aantal bij zondere aardkundige waarden. Ze zijn over de gehele lengte vrijwel integraal beschermd. Veelal is dit gebeurd vanuit de ecologische betekenis (Jungerius en Klijn, 1999). Vanuit aardkundig oogpunt wordt dit alleen maar onderschreven, zeker als de duinen van Nederland ook op inter nationaal niveau (Noord-West-Europa) tot de waardevolste en gaafste aardkundige gebieden blijken te behoren. Een overzicht van de bijzon derste, aardkundig waardevolle gebieden van de Nederlandse duinen is te vinden in Holland's Duinen (Jungerius en Klijn, november 1999)- Hier zal specifiek worden ingegaan op de duinen van de delta. De duinen van de delta De delta is in de laatste millennia, zoals bekend, het toneel geweest van een grootschalige kust- erosie, van inbraken en de verwijding van de grote riviermonden van de Rijn, Maas en Schelde tot grote zeegaten. Er was echter niet alleen ver lies: de mens kon vanuit de oude kernen ook aanwasgebieden terugwinnen op de zee. De strandwallen en duinen behoren tot cle echte kustzone. Oude duin- en stranclwalformaties, zo als aanwezig op het Hollandse vasteland en date-

Zeeland | 2000 | | pagina 11