88 AARDKUNDIGE WAARDEN Afb. 2. De Verklikkerduinen op Schouwen. - de gaafheid; - het voorkomen van natuurlijke processen. Deze criteria kunnen alleen worden gehanteerd wanneer een gebied, in dit geval de deltaduinen, wordt bekeken ten opzichte van een groter ge bied, bijvoorbeeld Nederland of Noord-West-Eu ropa. Binnen Nederland zijn de kustduinen van de Wadden tot en met Zeeland aardkundig ge zien zeer waardevol. Ten opzichte van het inter nationale kader kunnen met bovenstaande crite ria binnen de kustduinen echter een aantal specifieke gebieden worden aangewezen die zeer waardevol zijn. Wat de deltaduinen betreft, zijn dat de volgende gebieden: 1 Voorne: 2 Goeree: 3 Schouwen: 4 Walcheren: - Groene punt - Quackjeswater - Kwade Hoek - Westduinen - Verklikkerduinen - Zeepeduinen - delen van de vroongronden - noordwestkust - zuidwestkust 5 Zeeuws Vlaanderen: - het Zwin - Verdronken Zwarte Polder Behoud, beheer en herstel in de toekomst Aardkundige waarden verdienen behoud en waar mogelijk herstel en ontwikkeling. Gebieden waar van de ontstaanscondities zijn verdwenen of zeer moeilijk zijn te herstellen, vragen behoud. Dat houdt de vrijwaring van schadelijke activiteiten in, zoals afgraven, ophogen, egaliseren en be bouwen. Soms kunnen aardkundig interessante fenomenen beter zichtbaar worden gemaakt, bij voorbeeld door het weghalen van gesloten naald bos. Waar processen, zoals verstuivingen, goed in de bestaande morfologie passen, is activering daarvan een optie die aardkundig en ecologisch aantrekkelijk kan zijn. Ecologisch gemotiveerde maatregelen, zoals uitgraven tot grondwaterni veau, vragen in ieder geval een aardwetenschap- pelijke toets: niet alles is overal per definitie uit tt voeren. Duin- en strandgebieden maken deel uit var een dynamisch kustsysteem, waar winst en ver

Zeeland | 2000 | | pagina 14