AANWINSTEN 107 ten van zowel vorsten- als Statengezag aan het al gemeen belang dienstbaar wil maken, waarbij hij zowel de staatsgezinde als de prinsgezinde factie oproept eikaars bevoegdheden en kwaliteiten te respecteren. Het nummer van 1998 van de Handelingen van de Koninklijke Kring voor Oudheidkunde, Letteren en Kunst van Mechelen bestaat uit twee afleveringen. In de eerste krijgen ambachtelijke beroepen aandacht, zoals het geelgieten, goud leermaken, edelsmeden en huidenvetten. De tweede aflevering bestaat voor het overgrote deel uit prenten met een geringe artistieke waarde, maar met een grote documentaire en volkskun dige betekenis, prenten over allerlei manieren waarop de inwoners van Mechelen in het begin van de negentiende eeuw aan de kost kwamen, met een, vaak humoristisch, rijmpje als onder schrift. De prenten komen uit een origineel ne- gentiende-eeuws Mechels handschrift met de titel Den Mechelschen Roep. Met het woord 'roep' werd eertijds het versje of rijmpje bedoeld waar mee venters hun waren aanprezen. Volgens het bijgeleverde commentaar staan de oudste straat venters in de West-Europese kunst al in 1380 af gebeeld op de wanden van een zoutkelder die door de hertog van Anjou werd gebouwd. De versjes geven een kijk op het dagelijks leven in het vroegnegentiende-eeuwse Mechelen. Opval lend is dat de tekstjes dikwijls de spot drijven met de situatie, ook die van de venter of leurder zelf. Enkele voorbeelden hiervan zijn: 'Jan Klaes is hier alweer aen't Spelen, Om Boer, en Borgers geit te Steélen.' (roep 17), of de roep van de be delmonnik: 'k Ben belast op veele daegen. Brood, vleesch voor 't Convent te vraegen, MaerLkryg ik wat Worst of Spek, Dat's alleen voor mynen bek.'(roep 42), In de Verslagen en Mededelingen van de Ko ninklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Letterkundeaflevering 2-3 van 1999 (Gent) staat een realistisch romanschrijver, Prosper De Smet, in de belangstelling, en voegt M. Janssens nog een artikel toe aan de 'paar strekkende meters' literatuur over de Max Havelaar van Multatuli in 'Het bedrog met het pak van Sjaalman'. Hierna volgt een lang stuk van W.L. Braekman: 'Kasselse verzameling zestiende-eeuwse medische recep ten'. Geneeskunde is in de Middelnederlandse literatuur goed vertegenwoordigd, en in de jaren zeventig zijn grote receptenverzamelingen in boekvorm uitgegeven. In dit artikel wordt een nieuwe bijdrage geleverd door publicatie van een verzameling recepten die tot op heden in een Kassels handschrift verborgen bleef. Om koorts te bestrijden hoeven we slechts de levers van drie kikkers met een halve kroes witte wijn te ver mengen; als de patiënt daar drie keer van ge dronken heeft, komt de koorts niet meer terug. Voor oogkwalen zijn veel recepten voorhanden, maar het eenvoudigst is recept nummer 8, dat voor alle oogziekten zou moeten helpen: men mengt sap van maar liefst dertien verschillende kruiden met urine van een jongetje, dan nog wat peper en honing, en genezen is het zieke oog. Zeer nuttig lijkt het recept dat ruzie tussen man en vrouw doet verdwijnen, gewoon een aftreksel van valeriaan drinken, wel samen uit dezelfde pot. Terloops wijst de auteur op de kleinmense- lijke trekjes van de toenmalige chirurgijns. Bij twee recepten - tegen jicht en zenuwpijn - wordt de behandelend geneesheer geadviseerd zijn loon te innen vóór hij het medicijn toedient, daar de patiënt wel eens zou kunnen weigeren te be talen, omdat het middel zo snel werkt dat het lijkt of men vanzelf genezen is. De Bayerische Akademie der Wissenschaften (München) zond ons een verslag van haar con gres over 'mittelalterliche und neuzeitliche Epi- graphik, Ingolstadt 1997'. De titel van het verslag luidt Inschrift und Material - Inschrift und Buch- schrifthet is uitgegeven in 1999- Het boek bevat bijdragen van een internationaal gezelschap over inschriften in onder andere steen, edelmetaal en lood, zowel technisch als kunsthistorisch behan deld, en is ruim voorzien van fraai fotowerk. Voor liefhebbers van 'letters' in de letterlijke zin. G.G. Trimpe Burger-Mekking

Zeeland | 2000 | | pagina 33