114 MEDEDELINGEN de numismatiek de functie van conservator mun ten en penningen vervuld. Jeanine Dekker 'Dichter bij Zeeland' 14de Historische Studiedag van de werkgroep Historie en Archeologie Op vrijdag 3 november 2000 organiseert de werk groep Historie en Archeologie in samenwerking met de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland de 14de Historische Studiedag. De Stu diedag zal gewijd zijn aan het thema poëzie on der de titel Dichter bij Zeeland. Dit thema is ge kozen vanwege het feit dat tijdens de Historische Studiedag ook de uitreiking van de Jacob Cats- prijs voor Zeeuwse geschiedbeoefening plaats vindt. Jacob Cats (Brouwershaven 1577-Den Haag 1660) was een veelzijdig man. Hij was onder meer advocaat te Den Haag, pensionaris en stadsadvocaat van Middelburg en hield zich bezig met de bedijking van de geïnundeerde landen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Later bekleedde hij di verse belangrijke staatkundige functies. Het meest bekend is hij echter vanwege zijn gedichten. Als volksdichter - hij wilde het volk door middel van zijn gedichten opvoeden - was 'Vadertje Cats' tot in de negentiende eeuw zeer populair. Zeeuwse elementen zijn veelvuldig in zijn werken terug te vinden, met name in de oudste gedichten. Hij heeft tot circa 1623 zelfs in het Zeeuws geschre ven, daarna in het Hollands. Vanwege de dicht kunst van Jacob Cats en het Zeeuwse element daarin, is gekozen voor het thema poëzie in en over Zeeland, hetgeen in de titel Dichter bij Zee land tot uitdrukking komt. Voor de pauze zal dan ook aandacht worden besteed aan dichtkunst en dichters. A.C. van Dix- hoorn vertelt over Rederijkerskamers in Zeeland in de zestiende en zeventiende eeuw. De Wal- cherse literator P.C. Boutens wordt belicht door M. Goud en tot slot zal dichter Lou Vleugelhof een voordracht geven over Zeeuwse dichters en dichtkunst in de twintigste eeuw. Het programma na de pauze is geheel gewijd aan de uitreiking van de Jacob Catsprijs voor Zeeuwse geschiedbeoefening. Deze bestaat uit twee categorieën: een boek en een artikel dat tussen 1990 en 2000 een aspect van de geschie denis van Zeeland op vernieuwende wijze be licht. Iedereen die dat wilde kon een boek of ar tikel nomineren. De heer F. van der Doe zal een uiteenzetting geven over het ontstaan van de prijs, waarna de voorzitter van de juiy, prof. dr. J.C.H. Blom, de werkzaamheden van de jury zal toelichten, het juryrapport en de twee prijswin naars bekend zal maken. Gedeputeerde G.L.C.M. de Kok van Cultuur reikt vervolgens de prijzen uit. Onder degenen die een prijswinnaar hebben genomineerd, zal een boekenbon worden ver loot. De Studiedag wordt besloten met een fees telijk hapje en drankje. De 14de Historische Studiedag vindt plaats op vrijdagmiddag 3 november 2000 van 13.00-18.00 uur in de Filmzaal van het Roosevelt Study Cen ter, Abdij 9 te Middelburg. De toegang is gratis. In verband met het aantal beschikbare plaatsen zal deelname aan de Studiedag geschieden in volg orde van uitsluitend schriftelijke aanmelding. U kunt zich aanmelden door een briefkaart te stu ren met uw naam, adres en handtekening onder vermelding van 'Aanmelding voor de 14de Histo rische Studiedag 3 november 2000'. De briefkaart kunt u richten aan het secretariaat van de werk groep Historie en Archeologie, Postbus 70, 4330 AB Middelburg. U ontvangt in oktober een beves tiging van uw deelname. Tweede Zeeuwse Paleografiewedstrijd Op zaterdag 9 december a.s. vindt de Tweede Zeeuwse Paleografiewedstrijd plaats in het Zeeuws Archief te Middelburg. Ditmaal uitslui tend voor amateurs. De deelnemers krijgen vanaf 13.00 uur ruim de tijd om enkele korte tekstfrag menten te ontcijferen. Na een pauze en een rondleiding door het Zeeuws Archief volgt de feestelijke prijsuitreiking door cultuurgedepu teerde De Kok. De winnaars ontvangen een oor konde, alle deelnemers krijgen een aandenken mee naar huis. Graag nodigen de organisatoren - het Zeeuws Archief en de Stichting Regionale Geschiedbeoe fening Zeeland u van harte uit mee te doen aan deze heel bijzondere wedstrijd. Meedoen is gratis. Aanmelden per briefkaart vóór 1 november bij de consulent regionale geschiedbeoefening, Aad de Klerk, p/a Zeeuws Archief, Postbus 70, 4330 AB Middelburg. Voor inlichtingen tel. (0118) 67 88 17. In november ontvangen de deelnemers een bevestiging. Nieuwe prentbriefkaart Als afbeelding voor de medio september te ver schijnen prentbriefkaart is gekozen voor een te kening in kleur van J.P. Bourjé uit 1802 van hel Molenwater te Middelburg. Het Molenwater, ge graven om de haven schoon te spoelen, lag aan vankelijk buiten de stadswallen. Bij de laatste grote stadsuitleg, kort voor 1600, kwam het bin nen de stadsomwalling te liggen. In 1818 were een gedeelte van het Molenwater gedempt en ir. 1865 volgde het resterende gedeelte. De pren: geeft een gezicht vanuit het oosten over het wa-

Zeeland | 2000 | | pagina 40