82 EEN MIDDELBURGS PROCESSIESPEL Sch riftgeleerde: Wij moeten ons inspannen om hem te schande te maken, anders verliezen wij allen onze positie. Farizeeër. Gij, raadsheren van de synagoge, welk wijs inzicht hebt gij overwogen? Doctor. Deze profeet doet ons veel kwaad. Als we niet oppassen gaan we te gronde. Schriftgeleerde-, Hé, ik heb een plan bedacht dat hem weldra zwaar zal vallen. Farizeeër. Wat, zal hij dan te schande gemaakt worden? Sch riftgeleerde-. Jazeker, want hij leert het volk openlijk, en wij hebben hem ook dikwijls horen verkondi gen dat hij niet gekomen is, dat is duidelijk, om de wet van Mozes te ontbinden, maar om die na te leven en te vervullen. We zullen hem samen deze vrouw gaan brengen, die op overspel betrapt is, en dan zijn mening vragen, of hij deze vrouw vergiffenis schenkt, of dat men haar vanwege haar misdaad moet ste nigen? Moet men haar stenigen, dan wordt de barmhar tigheid buitenspel gezet. Schenkt hij haar vergiffenis, dan breekt hij de wet van Mozes. Zo wordt hij hoe dan ook te schande gezet. Doctor. Laten we dan zijn mening peilen of men deze vrouw moet stenigen of niet. Farizeeër. Hé, ik zie de profeet! Christus staat nu op en ze gaan met de vrouw naar Hem toe. Doctor. Mooi zo! Laten we zonder dralen met hem gaan praten. Meester, die ons de wet van Mozes verklaart, wij brengen u hier een gevangene, een vrouw die een misdaad heeft begaan. Voldoe aan onze vraag of men haar snel stenigen moet vanwege haar overspel? Zal vergiffenis of foltering haar deel zijn? Wij maken u tot rechter in dit misdrijf. Nu buigt Christus zich voorover en schrijft in het zand, terwijl allen zeggen-. Nooit waren we zo in de war. Daarna neemt de schriftgeleerde het woord. Sch riftgeleerde-. Uw fraaie tekens stichten hier verwarring, maar het volk heeft grote behoefte aan uw leer. Zeg ons of zij het verdient gestenigd te worden ter afschrikking van haar onreine overspel? Hier richt Christus Zich op en spreekt tot hen allen. Christus-, Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen! Daartoe is de wil van mijn vader in staat. Nu lopen zij allen weg en laten de vrouw alleen voor Christus staan. Christus (tot de vrouw)-. Vrouw, waar zijn zij allemaal die u bij Mij aangeklaagd hebben? De vrouw (knielt voor Christus)-. Eerwaardige Profeet ze zijn weg, weg gegaan vol schaamte. Gezegend zij het uur waarop U hier kwam. Gezegend zij de Moeder die U droeg. Gezegend zij U die mijn schande nu geheel hersteld heeft. Christus (tot de vrouw)-. Vrouw, ga in vrede en zondig niet meer! Ik vergeef uw misdaad volledig. Volg mijn raad, hoed u voor alle kwaad. Mijn almachtige Vader zal diegenen met vergeving vol liefde behandeler die hier met vrede in liefde wandelen. Een jood: Kijk eens, wat een wonder is hier verricht! Onze raadsheren zijn vol schaamte weggelopen. Een andere jood: Vanwege dat wat hij in het zand heeft geschre ven. Kijk eens, wat een wonder is hier verricht! De eerste jood: Al hun overwegingen heeft hij tot niets verpul verd en hij blijft tot in eeuwigheid zonder schande.

Zeeland | 2000 | | pagina 8