JAN HENDRIK HANNINK 125 K^-'orin O ii L il ]",j .'in^T Afb.8. Pastorie te Domburg. Tekening J.H. Hannink, 1875. Op 15 augustus 1884 werd Dirk de Koning te Goes benoemd als deskundige voor deze plan nen. Op aandringen van burgemeester J.J. van Gorsel werd dit besluit in de gemeenteraadsver gadering van 1 september 1884 herzien. Er werd vastgesteld dat het werk aan Hannink werd opge dragen. Want, zei de burgemeester: 'Diens tekort komingen ten aanzien van het gewone onder houdswerk erkennende kan hij evenwel diens rekeningen billijken, terwijl nog andere redenen hem tot dit voorstel nopen.' Op 14 september 1885 werd Hannink opnieuw als architect van de gemeente benoemd.30 In 1902 werd de hervormde kerk te Bruinisse ingrijpend verbouwd. De hiervoor opgemaakte tekeningen en het bestek waren van de hand van Hannink en opgemaakt in 1893 en volgende ja ren.31 Tot slot Zoals uit het voorgaande blijkt, is Jan Hendrik Hannink op een groot aantal plaatsen werkzaam geweest. Na 1870 bestond zijn hoofdactiviteit uit het adviseren van plattelandsgemeenten, die geen van alle over een eigen bouwkundige beschikten. Hij stelde de jaarlijkse onderhoudsbegrotingen op en oefende toezicht uit op de uitvoering van de werken. Behalve in Kapelle en Nisse, had hij meerjarige overeenkomsten met Yerseke, Kruinin- gen, Rilland en Heinkenszand, mogelijk met nog meer gemeenten. Behalve in zijn opzichterswerk gedurende de eerste jaren is er geen werk van Hannink bekend in Goes. Het onderzoek dat voor dit artikel ver richt werd, is niet uitputtend geweest. Het is dus mogelijk dat zaken niet onder de aandacht zijn gekomen. Toch is het frappant. De mogelijkheid dat gemeentebouwmeester Dirk de Koning hierin een rol heeft gespeeld, is niet denkbeeldig. Op meerdere plaatsen (die hier niet alle vermeld zijn) waar Hannink vooral in latere jaren kritiek van opdrachtgevers kreeg, duikt ook de naam van Dirk de Koning op. Hierdoor rijst het vermoeden dat de gemeentebouwmeester Hannink niet wel gezind was.32 Dit artikel geeft geen volledig overzicht van de

Zeeland | 2000 | | pagina 11