136 EEN VLISSINGSE HAARD Afb.8. Detail uit het tableau 'Geloof: de zaaiende boer (Matth. 13:3). Collectie Stedelijk Museum Vlissingen. tisch identieke Geloof-tableaus zijn hoogstwaar schijnlijk in een Rotterdamse plateelbakkerij ver vaardigd.- De tableaus Geloof en Hoop te Vlis singen zijn in hun huidige voorkomen ieder elf tegels hoog.23 Op grond van vergelijking met de tableaus in het Museum Lambert van Meerten te Delft en de tableaus in het Vleeshuis te Antwer pen, waarbij overigens bij deze laatste wel een tekstband aan de onderzijde toegevoegd moet worden, kan vermoed worden dat de tableaus Hoop en Geloof te Vlissingen oorspronkelijk ook dertien tegels hoog zijn geweest. Daarom is op deze beide tableaus een voorgrond van twee te gels hoog toegevoegd met plantjes, die met be hulp van computerreconstructie overgenomen is van de tableaus Geloof en Hoop van het Museum Vleeshuis te Antwerpen. De kleine bladplantjes worden vaker op de tegeltableaus voor de haard- achterwanden aangetroffen. Op het Antwerpse Geloof-tableau is de tegel midden onder overi gens een kwartslag gedraaid ingemetseld. Dit is in de reconstructie hersteld. De tableaus Geloof en Hoop hebben door deze toevoeging weer hun waarschijnlijk oorspronkelijke hoogte van dertien tegels teruggekregen. Het blijft natuurlijk wachten tot één van de tegels van de Vlissingse tableaus loslaat, zodat na het verwijderen van kalk- en lijmresten, de achterkant bekeken kan worden. De daarop aanwezige cijfers en letters zouden het bewijs kunnen leveren dat de reconstructie juist is. Tot slot van de reconstructie is de aan zijn bo venzijde onderbroken renaissanceboog van het Hoope-tableau aangevuld met de tegel die zich op dezelfde plaats bevindt in het tableau van het Geloof. De vanaf onderen te tellen vierde tot en met de zesde tegelrij van het Vlissingse tableau Hoope zijn vervangen door de overeenkomstige tegelrijen van het Antwerpse Hoop-tableau. De ontbrekende linker en rechter tegel van de tekst band van het Vlissingse Hoope-tableau zijn over genomen van het Vlissingse Geloof-tableau. Conclusie In het voorgaande is geprobeerd een complete, vroege Rotterdamse achterwand met blauwe te gelpilasters te reconstrueren uit materiaal dat ver spreid aanwezig was in het depot van het Stede lijk Museum te Vlissingen. Hierbij werden de ontbrekende delen aangevuld met van elders af komstige tegels. Helaas is hierbij niet duidelijk geworden welke tegels zich in de pilasters be vonden tussen de in het midden geplaatste torso en het aan de onderzijde gelegen 'Franse tuintje'. Aangenomen mag worden dat zich op deze plaats een naar beneden verjongende en gecan neleerde zuilschacht heeft bevonden. Dergelijke tegelpilasters vormen in een open haard de linker en rechter begrenzing van de haardachterwand en behoren geplaatst te zijn precies onder de zij wand van de schouwboezem. Tegen het einde van het eerste kwart van de zeventiende eeuw werden tussen twee van der gelijke tegelpilasters soms grote tegeltableaus in de haardachterwand aangebracht.2' Deze tableaus waren net als de pilasters meestal dertien tegels hoog en direct vanaf het vloerniveau gezet. De breedte varieerde van drie tot zes tegels. In de haardachterwand bevonden deze tegeltableaus zich binnen zandstenen kariatiden of hun substi tuten, de blauwgekleurde tegelpilasters van een rij breed. De tableaus waren altijd links en rechts geplaatst van een in de muur uitgespaarde haard- nis, die opgevuld was met metselwerk of gedeel telijk bekleed was met roodgebakken haardste- nen. De twee tableaus in een haard waren altijd eikaars pendant: hun voorstellingen waren aan elkaar gelieerd. Door de ontbrekende delen van de in het de pot van het Stedelijk Museum te Vlissingen be waarde tableaus van Geloof en Hoop aan te vul len met delen van de uit dezelfde tegelbakkerij afkomstige, maar iets eerder gemaakte tableaus van Geloof en Hoop uit het Vleeshuis te Antwer pen, en deze te plaatsen tussen de gereconstru eerde tegelpilasters, was het mogelijk te komen tot een volledige reconstructie van een betegelde haardachterwand. In de rookbaan werden haard-

Zeeland | 2000 | | pagina 22