EEN VLISSINGSE HAARD 137 >>r '-V^'gïT^; ut'XOOK IOO PT Afb.9. Computerreconstmctie van een haardachterwand uit het begin van de zeventiende eeuw, ontstaan uit de samen voeging van tableaurestanten uit de collectie van het Stedelijk Museum Vlissingen met tegels en delen van tableaus uit di verse andere particuliere en museale collecties. De centrale achterwandbekleding van haardstenen is afkomstig uit de boerderij 't Speyck bij Harmeien. De voorstellingen van 'Geloop en 'Hoope' zijn gereconstrueerd met behulp van de ta bleaus uit het Museum Vleeshuis te Antwerpen. stenen geplaatst bedekt door een halfcirkelvor mige deksteen naar een nog aanwezig voorbeeld in de boerderij 't Speyck bij Harmeien.25 Op deze wijze kan een indruk verkregen worden van een complete haardachterwand uit een rijk Vlissings interieur uit het begin van de zeventiende eeuw. Literatuur Berge, J.H. van den. 'De opbouw van de oudste tegelpilasters'. Tegel 26 (1998). Berge, J.H. van den. 'Haardachterwandtableaus uit de eerste helft van de zeventiende eeuw'. Te gel 28 (2000). Berge, J.H. van den. 'Hannibal en Scipio in Mid delburg'. Nehalewnia 128 (2000). Dumortier, Cl. en T. Oost. 'Antwerpse majolicate- gels uit het voormalig refugiehuis van de abdij van Hemiksem'. In: Blik in de bodem, recent stadsarcbeologisch onderzoek in Antwerpen. Re dactie J. Vreeckman. (N.a.v. tentoonstelling mu seum Vleeshuis 24/10/1992-24/01/1993). Graafstal, E.P. 'Eigen haard is goud waard'. Blad van de Historische Vereniging Vleuten, De Meern, Haarzuilens 8/1 (1988). Groneman, A. 'De l6e-eeuwse tegelvloeren in het kasteel der Nassau's te Breda'. Mededelingenblad Vrienden van de Nederlandse Ceramiek. 16 (1959).

Zeeland | 2000 | | pagina 23