150 aanwinsten kindertentoonstellingen van de afgelopen jaren is te merken dat de jeugd in de belangstelling staat. De auteur gaat in op de stimulerende maatrege len vanuit de overheid om onderwijs en cultureel erfgoed tot elkaar te brengen. Paul Faber beschrijft het tatoeëren als volkscul tuur en als kunstvorm. Nederland telt zo'n 140 ta- toebedrijfjes; misschien is de tijd rijp voor seri euze acties als het aanleggen van een beeldarchief en het maken van goede tentoon stellingen. Gedenkschriften van de Oudheidkundige Kring van het Land van Dendermonde vierde reeks, deel 18, jaarboek 1999, is helemaal gewijd aan de Ros-Beiaardommegang. De schrijvers behandelen de religieuze en profane elementen in de omme gangen van het einde van de veertiende tot het einde van de zeventiende eeuw. De rol van de schuttersgilden, de rederijkers, de ambachten, het ros Beiaard, de reuzen, de dieren, zelfs de attri buten uit de twintigste eeuw worden besproken. De liederen die met de ommegangen waren ver bonden, zijn uitgegroeid tot een originele Den- dermondse volksliederenkrans. De Beiaarclomme- gang is een traditie die volgens de samenstellers van het boek dient te worden beschermd en in zijn originaliteit gerespecteerd. De Koninklijke Academie voor Nederlandse Taal- en Letterkunde te Gent heeft een boek uit gegeven: De ontstaansgeschiedenis van het begrip stadgeschreven door Jozef van Loon. Het is een taalkundig betoog over etymologie, semantische evolutie en dialectgeografie van de diverse woor den voor 'stad'. Het boek bestrijkt systematisch de evolutie van het begrip 'stad' vanaf het Oud germaans tot het einde van de Oudnederlandse periode omstreeks 1100. In de Lage Landen wer den de steden achtereenvolgens aangeduid met de woorden burg, port en stad. De auteur be steedt ruime aandacht aan betekenisverwante woorden in andere talen. Van dezelfde Academie te Gent in de Verslagen en Mededelingen 2000. aflevering 1, verscheen van de hand van G. Geerts: 'Het gevecht met de taal. Over schrijvers, taal en schrijven. Een ver kenning'. In taalgemeenschappen waarvan de le den meer dan één taal(variëteit) kennen, kunnen schrijvers die variëteiten op verschillende manie ren gebruiken. Aan de orde komen onder andere de problemen van auteurs die niet in hun moe dertaal kunnen of willen schrijven, en van hen die zich in de periferie van een taalgebied bevin den. Zo hebben de Vlamingen altijd problemen gehad met het bepalen van hun houding in de Nederlandse of de Franse periferie. De Vortrage n 446 en n 447 van de Nordrhein- Westfiilische Akademie der Wissenschaften zijn gewijd aan aspecten van genetische manipulaties ten behoeve van de levensmiddelenindustrie. Men vindt het wel verantwoord dat toegestane producten de kans krijgen de consument te over tuigen van hun kwaliteit, al worden de ethische aspecten zeker niet uit de weg gegaan. Een open discussie tussen consument, levensmiddelenbran che, wetgever en wetenschapper is zeer gewenst. De moeilijkste punten daarbij blijven: hoever gaan we met manipulaties, wat is nog ethisch verantwoord en kunnen wij de kracht opbrengen om grenzen te stellen? De Vortrage g 366 gaat over 'Besteuerungs- moral und Steuermoral'. De auteur K. Tipke wil de vraag beantwoorden aan welke op redelijke gronden gestelde principes of waarden staatslie den én burgers zich moeten houden, opdat het belastingstelsel rechtvaardig genoemd kan wor den. Filosofen, economen, theologen en de laat ste tijd zelfs juristen hebben zich beziggehouden met belastingethiek. Het moet in de toekomst niet eenzijdig gaan om het onrecht dat de belas tingbetaler wordt aangedaan; ook de onrecht vaardigheden die in belastingwetten besloten kunnen liggen, moeten terdege worden bestu deerd. Tot slot ontving het Genootschap belangrijke bijdragen van de Academia Nazionale dei Lincei te Rome: Rendiconti, in 4 delen (1999), met on der andere filologische en kunsthistorische artike len, gevolgd door samenvattingen in het Frans of Duits. Van dezelfde universiteit werd ontvangen: Memorie, serie rx-volume xi, Rome 1999. In dit boek staat een groot artikel (244 pagina's), voor zien van plaatwerk, over Lorenzo Lotto, bekend Venetiaans schilder (1480-1556). Dit artikel heeft een Engelse samenvatting. G.G. Trimpe Burger-Mekking

Zeeland | 2000 | | pagina 36