122 JAN HENDRIK HANNINK Afb.5. Toren te Biezelinge. Foto T. Lepoeter-Boes, 2000. Kloet in ge Op het Geertesplein in Kloetinge vallen een tweetal duidelijk bij elkaar behorende panden op, de nummers 4 en 5. Alleen al deze twee ob jecten rechtvaardigen de aandacht voor de archi tect Hannink. Op de betreffende plaats stond destijds het ambachtsherenhuis, een statig zeven- tiende-eeuws pand dat de omgeving beheerste. Omdat het in de negentiende eeuw nauwelijks meer werd bewoond, raakte het in verval, totdat het in 1880 publiek werd verkocht. Koper was de kerkvoogdij van Kloetinge. De plannen die deze met het ambachtsherenhuis had, werden direct in uitvoering genomen: afbraak en nieuwbouw, niet alleen van een pastorie, maar ook van een gemeentehuis met secretariswoning. Het was Hannink - die in de jaren daarvoor werkzaamheden aan de kerk had begeleid - die in de vergadering van kerkvoogden en notabelen van 11 april 1881 met zijn uitgewerkte plannen op tafel kwam. De plannen werden goedgekeurd. De aanbesteding voor de bouw van het gemeente huis vond reeds op 2 mei 1881 plaats. De bouw werd toegewezen aan M. de Vos te Kloetinge, die met 4.598 de laagste inschrijver was. De aanbe steding van de pastorie vond plaats op 12 augus tus 1881 en ging naar G.C. Zaaijer te 's-Graven- polder voor een bedrag van17.500. Hannink ontving voor zijn werk aan de pastorie en het ge meentehuis een riante beloning, 1.530, al werd deze pas in 1885 afgerekende' Hoewel de panden duidelijk een architectoni sche eenheid vormen, zijn de verschillen frap pant. Terwijl het gemeentehuis rechts bescheiden is en aangepast aan de omgeving, is de pastorie links kloek en fors, een toonbeeld van de rijk dom die de dorpskerk in die tijd nog vertegen woordigde. Uit alles valt op te maken dat kosten noch moeite gespaard zijn om de pastorie een respectabel aanzien te geven. Op de lijst van be schermde monumenten staat het pand als volgt vermeld: 'Deftige herenwoning, gebouwd als pastorie. Twee verdiepingen met halve bovenverdieping, balkon boven voordeur, cle bouwstijl vertoont een mengsel van klassicistisch-renaissance motie ven en gotiek. Gebruikte materialen: baksteen, met sierclelen gepleisterd. Natuurstenen voet.'22 De burgerlijke gemeente was meer dan tevreden met het nieuwe gemeentehuis, dat voor een schappelijke huurprijs ter beschikking werd ge steld, enigszins logisch, omdat een belangrijk aantal kerkvoogden tevens deel uitmaakte van het gemeentebestuur. De gemeente had het gemeentehuis in 1884 echter nauwelijks betrokken, toen het plan ont stond het als woning ter beschikking te stellen aan de gemeentegeneesheer dr. F.J. Haman. Deze was bereid om hiertoe een overeenkomst aan te gaan op voorwaarde dat er een ingrijpende ver bouwing zou plaatsvinden. Dit zou een wijziging van de voorgevel met zich meebrengen: de twee ramen zouden vervangen moeten worden door vier. Hannink werd ingeschakeld om de genees heer te overtuigen van de wenselijkheid de gevel onveranderd te laten. Blijkbaar is Hannink in zijn opdracht geslaagd, want de gevel is nog altijd in originele staat. In 1885 betrok Haman het gemeentehuis en de gemeente nam tot 1897 haar intrek in de hiertoe aangepaste oude bewaarschool. In dat jaar kocht de gemeente voor een bedrag van 3.500 het ge meentehuis van de kerk. Op 26 augustus 1897 werd er weer voor het eerst een raadsvergadering gehouden. De pastorie bleef tot 1964 als zodanig in gebruik. Daarna werd dit pand als gemeente huis ingericht. Later zijn er appartementen in ge maakt. Aan de voorgevel is daar niets van te zien. De toren te Yerseke In Yerseke is gedurende de negentiende eeuw een jarenlange discussie gevoerd over het al dan

Zeeland | 2000 | | pagina 8