BOEKBESPREKINGEN 151 Een bijzonder huis op een bijzondere plekHet Van de Perrehuis in Middelburg en zijn omgeving. Redactie: (eanine Dekker, Peter Don en Albert Meijer. Beeldredactie: Katie Heyning. Vormgeving: Inge van der Kooij. Met bijdragen van Peter Blom, Henny Brouwer, Jeanine Dekker, Wim Dirksen, Peter Don, Paula van der Heiden, Peter Henderikx, Hans Jongepier, Hannie Kool- Blokland, Roelof Koops, Albert Meijer, Peter Sijnke, Ellen Vreenegoor en Huib Zuidervaart. Uitgave Zeeuws Archief, Middelburg 2000. isbn: 90-74375-11-1. Prijs: 75,-. Verkrijgbaar in de boekhandel en bij het Zeeuws Archief, Hofplein 16 te Middelburg; ook giraal te bestellen (zie www.zeeuwsarchief.nl). De totstandkoming van het nieuwe Zeeuws Ar chief aan het Hofplein in Middelburg behoort, net als boekhandel De Drvkkery aan de Markt aldaar, tot de mooiste aanwinsten voor Middelburg van de afgelopen jaren. De betrokken overheidsdien sten (het Rijksarchief in Zeeland en de gemeente archieven van Middelburg en Veere) hebben er nu eens niet, zoals veel andere rijks- en gemeente-in stellingen, voor gekozen om aan de rand van de Zeeuwse hoofdstad neer te strijken en hun intrek te nemen in een fantasieloze kantoorkolos die even goed voor het autoverkeer bereikbaar is als slecht voor mensen te voet. De archieven hebben integendeel voor hun nieuwe behuizing hun oog laten vallen op een van de mooiste monumenten panden van de stad, het Van de Perrehuis, dat daartoe is uitgebreid met een door Benthem Crouwel schitterend ontworpen nieuwbouwvleu- gel en de nodige ondergrondse depotruimte. Het resultaat mag honderd procent geslaagd worden genoemd. Het contrast én de harmonie tussen achttiende-eeuwse en eenentwintigste-eeuwse to parchitectuur is niet alleen verantwoord maar ook buitengewoon fraai. Voor bezoekers is het een ge not om in deze mooie en inspirerende omgeving onderzoek te doen. Over dit gebouw en zijn bewoners door de eeuwen heen (van Duitse-Orderidders tot archief ambtenaren) - de geschiedenis van beiden gaat terug tot in de Middeleeuwen - is een even mooie bundel opstellen verschenen, die op zijn beurt een bijzonder boek over een bijzonder huis op een bijzondere plek mag worden genoemd. De plannen voor deze publicatie zijn kort na 1994 ontstaan, en er is dus al bij al zo'n zes jaar aan het boek gewerkt. Het resultaat, dat op de Open Monumentendag in september is gepresen teerd, mag er wezen. Het bijzonder aantrekkelijk verzorgde boek doet in ruim 330 bladzijden de geschiedenis van het Van de Perrehuis en van het Zeeuwse archiefwezen op Walcheren uit de doe ken. In een tiental bijdragen, die door verschil lende auteurs zijn geschreven en uiteraard, uit hoofde van de behandelde materie, uiteenlopen van doorwrocht wetenschappelijk tot vlot journa listiek, wordt de geschiedenis van huis, omgeving en bewoners verhaald. Iedereen die belang stelt in de rijke, maar over het algemeen zo slecht ge documenteerde en nooit fatsoenlijk geschreven geschiedenis van Middelburg - waarvan deze bundel enkele niet onbelangrijke episoden be licht vindt in dit prachtboek wel iets van zijn gading. De teksten zijn over het algemeen goed en vlot leesbaar geschreven, wat niet in de laatste plaats de verdienste van de eindredacteur zal zijn. De rijke inhoud van het boek, waar we in clit korte bestek niet nader op in kunnen gaan, wordt weerspiegeld in de weelderige en stijlvolle vormgeving, waarvoor Inge van der Kooij tekent. De afbeeldingen (in kleur of in zwart/wit) zijn over het algemeen goed gekozen (functioneel), veelal flink groot afgedrukt en bijzonder mooi ge reproduceerd. De vormgeving kent eigenlijk maar één minpuntje: er is voor een (veel te) kleine let ter (Trinité) gekozen, waardoor het lezen sneller vermoeit dan bij een normaal korps. Het nawerk (46 bladzijden tekst die mooie vondst! op lichtgrijs papier zijn gedrukt) is in een nóg klei nere letter gezet, terwijl daar normaal gesproken geen reden voor is, aangezien een kleiner korps gewoonlijk alleen wordt gekozen voor noten on der aan de bladzijde, die grafisch en visueel van de hoofdtekst moeten worden onderscheiden. Kennelijk stond de vormgeving al vast toen er te veel kopij binnenkwam en men in ruimtenood kwam. In plaats van de opmaak wat aan te pas sen en ruimte te winnen, heeft men de verkeerde afweging gemaakt en voor een kleinere letter ge kozen. Bij een boek als dit, dat allereerst, in zijn geheel gezien, als een serieuze studie kan wor den beschouwd die tot rustige lectuur uitnodigt, had men naar ons oordeel toen de keuze klemde, niet de esthetiek moeten laten prevale ren boven de (fysieke) leesbaarheid van de tekst, die uiteindelijk het belangrijkst is. Wie een kort overzicht van het boek wil om te beoordelen of de inhoud voor hem interessant is, kan terecht op het Internet: www.zeeuwsar- chief.nl (de site opent met nieuws over dit para depaardje van het za). De prijs van dit pracht boek, 75 gulden, lijkt misschien fors, maar is in feite - dankzij gulle subsidies - bescheiden voor wat men ervoor krijgt. De lezer gelieve me nu maar te excuseren, want ik ga weer verder in al dit moois. Frits Smulders

Zeeland | 2000 | | pagina 37