JAN HENDRIK HANNINK (1831-1908), ARCHITECT TE GOES ^nrsebbüo^ ^/ddelbo^- 117 G.J. Lepoeter In het kader van het Monumenten Inventarisatie Project verscheen enkele jaren geleden het hoek van mevrouw B.I. Sens, Architectuur en Stedebouw in Zeeland 1850-1945."' Hierin worden twee objecten vermeld die gebouwd zijn naar een ontiverp van Jan Hendrik Harm ink: de voormalige pastorie van de hervormde gemeente te Biezelinge en de bij elkaar horende voormalige hervormde pastorie en het ge meentehuis te Kloetinge. Op grond hiervan en omdat er over deze architect tot nu toe weinig bekend was, werd zijn naam onder het hoofd 'Stedenbouw en architectuur' opgenomen in de in het najaar van 1999 gepresenteerde lijst van leemten in het historisch onderzoek over Zeeland. Jan Hendrik Hannink kwam bij mijn onderzoek naar de geschiedenis van de kerk van Kapelle een aantal keren naar voren? Dit vormde mede de aanleiding om in dit artikel enig licht te weipen op de persoon Hannink en op zijn werk. Wat was zijn herkomst? Wat waren zijn kwaliteiten? Welke gebouwen zijn onder zijn leiding tot stand gekomen? Welke bijzonderheden zijn er over hem te vinden? Persoonlijke gegevens fan Hendrik Hannink werd op 4 maart 1831 te Ei bergen in Gelderland geboren als zoon van Man nis Hannink en Harmina Meijer. Op 1 december 1861 werd hij voor het eerst in het bevolkingsre gister van Goes ingeschreven met als beroep 'op- zigter'. Hij woonde toen op het adres Bleekveld- sche Barrière, wijk e nummer 17. De straat buiten de Bleekveldsche Poort kreeg in 1875 zijn hui dige naam: Albert Joachimikade.' Aan het begin van deze straat werd vanaf 1859 de gevangenis gebouwd. In de eerste van twee woningen iets verderop, met de nummers e 16 en 17, woonde de timmerman Joh. Dekker met zijn gezin. Het is waarschijnlijk dat Hannink vanaf zijn komst in Goes in I860 onderdak bij de familie Dekker heeft genoten. Op 27 juni 1862 trouwde Hannink te Goes met Leijntje Dekker, geboren op 24 april 1837, doch ter van Johannes Dekker en Maatje Zandee. Hij bleef na zijn huwelijk ingeschreven op het huis nummer e 17. Kort na zijn trouwen was hij be trokken bij een zakelijke transactie. Op 20 okto ber 1863 kocht hij samen met zijn schoonvader, ieder voor de helft, tiendrechten te Wolfaartsdijk ten bedrage van 12.500. Verkoopster was Krina Cornelia Zandee, zuster van de enkele maanden eerder overleden moeder van zijn echtgenote/1 Uit het huwelijk werd in 1864 een zoon, Her man Johannes, geboren, daarna vier dochters. Echtgenote Leijntje Dekker overleed te Goes op 2 oktober 1874. Op 17 maart 1876 trad Hannink voor de tweede keer in het huwelijk, dit maal te Middelburg met Mathilda Johanna Plugge, gebo ren te Middelburg op 7 oktober 1851. Uit dit hu welijk werd in 1877 een dochter geboren en in 1891 een zoon. Deze kreeg opnieuw de namen Hendrik Johannes.1, Afb.l. De Grote Kade te Goes. Het vierde hoge pand naast het logement was het woonhuis van J.H. Hannink. Prentbriefkaart circa 1900. BEW. EX.

Zeeland | 2000 | | pagina 3