MEDEDELINGEN 154 In memoriam Bram Kaashoek Op maandag 20 november is drs. A.M.P. Kaas hoek overleden. Hij is 66 jaar oud geworden. Bram Kaashoek is tien jaar lang, van 1988 tot 1999, secretaris van het Genootschap geweest. Daarvóór was hij reeds enige tijd adjunct-secreta ris geweest. Vele jaren was hij tevens lid van de Activiteitencommisssie, waarvan hij ook het se cretariaat op zich nam. Bram Kaashoek, van huis uit germanist, was een beminnelijk en fijngevoelig mens. Daarmee bezat hij de juiste eigenschappen voor de functie van secretaris van het Genootschapsbestuur: hij was zorgvuldig, bedachtzaam en diplomatiek. Sa men met voorzitter Joop van Marion, thesaurier Jan Heyse, hoofdconservator Hein Kluiver en ad junct-secretaris en later vice-voorzitter Jan Weug vormde hij jaren lang het dagelijks bestuur van het Genootschap. Zoals overal waar mensen sa menwerken, deden zich ook in het Genootschap wel eens spanningen en wrijvingen voor. Op zulke momenten toonde Bram zijn sterke kanten; met veel zorg, langzaam en bedachtzaam formu lerend, wist hij, er steeds op bedacht de ander in zijn waarde te laten en het conflict te vermijden of tot bedaren te brengen, toch de zaken dikwijls in het juiste perspectief te plaatsen. Hij verstond de kunst, goed en geduldig te kunnen luisteren en kon toegeven waar dat nodig was, maar liet zich niet van de wijs brengen door valse argu menten en toonde zich altijd integer in zijn oor deel. Als secretaris van het bestuur had hij in de praktijk van zijn werkzaamheden wel iets van een ouderwetse studiosus; hij noteerde alles wat hij van belang achtte in een lijvig cahier, dat hij altijd met zich meedroeg en waarvan het hand schrift voor een ander wel geheimschrift moest blijven, omdat vermoedelijk alleen hij het kon ontcijferen. Ook als secretaris van de Activiteitencommissie heeft hij grote verdiensten gehad voor de vereni ging. Samen met Joop van Marion en Jan Weug blies hij deze commissie nieuw leven in, be naderde sprekers voor de lezingen van het Ge nootschap en zag erop toe dat de organisatie op rolletjes liep: afspraken werden goed geregeld, correspondentie op tijd afgehandeld, enzovoort. Alles was altijd stipt in orde. Dat ook deze functie hem goed lag, zal niet alleen te maken hebben gehad met de sociale eigenschappen die hem zo goed van pas kwamen in zijn bestuursfunctie. Bram Kaashoek had een brede belangstelling, was belezen, goed onderlegd in de wijsbegeerte, speelde viool, en schilderde en tekende niet on verdienstelijk. Het contact met de academische en artistieke wereld dat hij als secretaris van de Activiteitencommissie had, moet hem veel vol doening hebben geschonken. Bram voelde zich thuis in het bestuur, waarvan de leden een hechte band met elkaar hadden. De dood van voorzitter Van Marion en de verwikke lingen rond de toenmalige huisvesting van het Genootschap deden hem in 1998, toen zijn statu taire zittingsduur als bestuurslid er bijna opzat, besluiten om het secretariaat aan een ander over te dragen. Wegens zijn grote verdiensten voor de vereniging werd hem tijdens de algemene leden vergadering van december 1998 de Genoot schapspenning toegekend. Niemand kon eraan twijfelen dat hij deze ten volle verdiend had. Het Genootschap gedenkt hem met groot respect. Namens het bestuur, Frits Smulders Genootschapscolleges 2000—2001 In januari en februari 2001 wordt serie m van de Genootschapscolleges verzorgd. De lezingency clus is getiteld 'Kunstgeschiedenis. Ornament in architectuur'. De lezingen worden gegeven door mevrouw drs. C. Portheine-Caudri. U kunt niet meer inschrijven voor deze colleges; ze zijn in middels volgeboekt. Genootschapsagenda 2001 De Genootschapsagenda 2001, getiteld 'Handel en nijverheid' is in juni verschenen. Zolang de voorraad strekt, zijn extra exemplaren te verkrij gen bij het secretariaat van het Genootschap, tel. (0118) 65 43 47. N ieuwj aarsreceptie Alle leden van het Zeeuws Genootschap worden hierbij uitgenodigd voor een nieuwjaarsreceptie op 13 januari 2001 van 11.00-13-00 in het stad huis van Zierikzee. Tijdens deze receptie zal Archief 2000 worden aangeboden. Coördinatiecommissie Verzamelingen In de afgelopen maanden betroffen de werk zaamheden van de coördinatiecommissie Verza melingen wederom zowel het beleid als concreet de collecties. De commissie heeft in hoofdlijnen een beleidsplan opgezet, waarover de voorzitter, Ronald Guldenmund, verslag heeft uitgebracht

Zeeland | 2000 | | pagina 40