8 OVER HEREN VAN STA NI gave hiervan een succes. Ook vervult de agenda een functie in de 'public relations' van het Ge nootschap, omdat zij de aandacht vestigt op de culturele rijkdom van de Genootschapsverzame lingen. Iedere gebruiker van de agenda wordt wekelijks geconfronteerd met een afbeelding uit de historisch-topografische atlas Zelandia Illu- strata. De kracht van het Zeeuws Genootschap be staat uit de bundeling van energie en tijd van tal van vrijwilligers. Zij zijn actief in de besturen van werkgroepen, in commissies of als conservator. Het overgrote deel van de leden is echter niet direct actief binnen het Genootschap, maar kiest voor het meer op afstand deelnemen aan of ken nisnemen van de activiteiten. De leden hebben via de Algemene Ledenvergadering zeggenschap in onder meer beleidszaken en financiële zaken. Alle aangeslotenen leveren als lid, begunstiger of donateur een financiële bijdrage, die het Ge nootschap in staat stelt zijn werkzaamheden te financieren. Structurele subsidies ontbreken, wel worden voor speciale projecten subsidies aange vraagd. De structuur van het huidige Genootschap valt uiteen in vier organen. Allereerst is er het be stuur, dat in de plaats van het vroegere dagelijks en algemeen bestuur is gekomen. De Genoot- schapsraad functioneert als adviesorgaan van het bestuur en bestaat uit vertegenwoordigers van de commissies en werkgroepen. Voor de beoefening van bepaalde takken van wetenschap functione ren werkgroepen. Zij zijn cle voortzetting van de in de negentiende eeuw gevormde afdelingen. De commissies ten slotte dienen ter uitvoering van speciale werkzaamheden. Er valt een onder scheid te maken tussen enerzijds commissies die direct de wetenschapsbeoefening tot taak heb ben, zoals de redactiecommissies, de coördinatie commissie Verzamelingen en de activiteitencom missie, en anderzijds faciliterende commissies, zoals commissies die zich bezighouden met le denwerving, het verwerven van fondsen en de verkoop van publicaties. In de activiteiten die vandaag de dag binnen het Genootschap worden ontplooid, valt het in de negentiende eeuw geboren onderscheid tus sen algemene wetenschapsbeoefening en betrok kenheid op Zeeland nog duidelijk te herkennen. Vakgenoten ontmoeten elkaar en stellen zich op de hoogte van ontwikkelingen in hun vakgebied, die de grenzen van Zeeland ver te buiten gaan. Zo werden in de afgelopen jaren door werkgroe pen onder meer lezingen georganiseerd over ba rokkerken benoorden de Alpen (kunstgeschiede nis), de fossiele haaienfauna van Aquitaine (geologie) en de bijdrage van cle kerken aan de ziel van Europa (theologie). Ook de Genoot- schapscolleges getuigen van de algemeen-weten- schappelijke invalshoek. Belangstellenden kon den inschrijven op lezingenseries over oncle meer de evolutie, Erasmus en zijn tijdgenoten, de relatie tussen kunst en werkelijkheid, het tijdei- gene van de muziek, de Nederlandse taal en het klimaat. Ook de verzamelingen zijn ten dele van algemene aard, zoals bijvoorbeeld onderdelen van de collecties mineralen en munten en pen ningen. Het bewaren en bewaken van een belangrijk deel cultuurhistorisch erfgoed van Zeeland en de bevordering van wetenschappelijke kennisvor ming betreffende Zeeland, vindt plaats in de ver zamelingen en in de publicistische organen alt het tijdschrift Zeeland, het jaarboek Archief en dt reeks Werken. Daarnaast houden werkgroepen zich bezig met aspecten uit het Zeeuwse heder en verleden. Zo leeft in de Werkgroep Muziel grote belangstelling voor het muziekverleden van Zeeland en betrekt de Werkgroep Historie en Archeologie haar activiteiten steevast op d< - Zeeuwse historie door lezingen en studiedagen te organiseren over Zeeuwse onderwerpen. Onlang was deze werkgroep mede-initiatiefnemer van de publicatie van een nieuwe leemtenlijst voor histo risch onderzoek in Zeeland en de daaraan ge koppelde instelling van de Jacob Catsprijs voor Zeeuws historisch onderzoek. Nieuwe uitdagingen voor een eeuwenoud gezel schap Ondanks de vele en succesrijke activiteiten die het Genootschap vanaf ongeveer I960 ont plooide, kampte het, mede door de herhaaldelijk terugkerende bestuurlijke perikelen, met een slecht imago. Voor de buitenwacht was ooi; moeilijk in te schatten waarmee het Genootschap zich bezighield, omdat activiteiten het grote pu bliek niet bereikten. Lange tijd koos men zuiver heid in wetenschapsbeoefening als uitgangspun en dat leek zich niet goed te verhouden met he aanspreken van een breder publiek. Dit had to gevolg dat het Genootschap in de ogen van bui tenstaanders een in zichzelf gekeerde organisatie was. Pas in 1981 werd het ballotagesysteem afge schaft en vervangen door benoeming door de Al gemene Ledenvergadering, in 1996 gevolgd doo de invoering van vrije aanmelding. Het beeld vai deftige heren die onder het genot van een dikke sigaar en een glas cognac de stand van de weten - schap in Zeeland hoog hielden, ging stigmatise rend werken en stootte vooral jongeren af. He t was een achterhaald beeld. De maatschappelijk tendens tot democratisering had de 'deftigheid' 1 lang ingehaald. En vrouwen waren reeds sinds het eind van de negentiende eeuw zeer actief binnen het Genootschap. Dit emancipatieproces zette op wetenschappelijk en bestuurlijk vlak ve - der door: in 1999 kreeg het Genootschap voc r

Zeeland | 2001 | | pagina 10