3ver heren van stand 9 het eerst in zijn geschiedenis een vrouwelijke voorzitter. Het genootschapsleven is niet uit de tijd, het moet een uitdaging zijn om in de eenentwintigste eeuw op zinvolle wijze inhoud te geven aan het geen uit een achttiende-eeuws geleerd gezel schap is gegroeid. Het Zeeuws Genootschap kende al die eeuwen zijn eigen dynamiek. De be hoefte onder academici en andere inhoudelijk geïnteresseerden om zich in het van een universi- air klimaat verstoken Zeeland onder discussiege noten te mengen, bleef bestaan. Het besef erfge namen te zijn van Zeeuws cultureel erfgoed, motiveert velen om zich voor het Genootschap in te zetten. Het is de tendens tot accentuering van het Zeeuwse belang, die het Genootschap in het mo derne tijdsgewricht alle mogelijkheden biedt. De huidige samenleving is doordrongen van het be grippenpaar globalisering en regionalisering. De hele wereld ligt binnen ons bereik door de toege nomen mobiliteit en ontwikkelingen op informa tietechnologisch gebied. Op de tegenbeweging die dit oproept - een teruggrijpen naar de eigen wortels, het willen kennen van het verleden van familie, dorp, eiland en provincie - is het Ge nootschap onbewust al jaren geleden ingespron gen. Het heeft vanuit zijn eigen verleden de in strumenten in handen om (de mens in) de moderne tijd te bedienen. De verzamelingen bie den een overzicht van vele eeuwen Zeeuwse his torie. In publicaties kan wetenschappelijk onder zoek naar de Zeeuwse geschiedenis, maar ook naar landschap en natuur, economie en cultureel leven in Zeeland worden gepresenteerd. De re gionale geschiedbeoefening is in de laatste de cennia bovendien op een hoger wetenschappelijk plan komen te staan. Het tij is, kortom, gunstig. Voorwaarde is wel dat men weet wat het Ge nootschap in huis heeft. De roep om de deuren te openen, vindt binnen het Genootschap nu vrij algemeen weerklank. Exposities (langdurig of door middel van tijdelijke tentoonstellingen) van onderdelen uit de verzamelingen en het opstellen van catalogi daarvan, het benutten van moderne informatiesystemen als internet, het verder stimu leren van publicaties betreffende Zeeland en de uitbouw van het ruilverkeer, zodat Genootschaps publicaties onder de aandacht van geïnteresseer den bij andere wetenschappelijke instellingen komen, zijn daarvan maar enkele willekeurige voorbeelden. Het Zeeuws Genootschap kan voor de Zeeuwse samenleving veel betekenen. De rol van provinciale wetenschappelijke instelling, die het Genootschap van lieverlee kreeg opgedrongen, heeft in de gelederen van het Genootschap tot een accumulatie van kennis en cultureel bezit met betrekking tot Zeeland geleid. Daarvan kun nen de wetenschap in Nederland en de Zeeuwse samenleving de vruchten plukken. Jeanine Dekker Literatuur 'Beleidsplan van het Genootschap'. In: Archief 1980, xvii—lxi. Bots, H. Van universitaire gemeenschap tot aca demische kring; enige aspecten met betrekking tot de opkomst en ontwikkeling van geleerde acade mies en genootschappen in West-Europa. Amster dam 1976. Frijhoff, W. 'Zeelands universiteit: hoe vaak het mislukte, en waarom'. In: Archief 1987, 7-41. Kluiver, J.H. 'Portret van het Genootschap'. In: Zeeuws Tijdschrift 30/2 (1980), 57-58 en 30/3 (1980), 89-90. Mijnhardt, W.W. Tot heil van 't menschdomcul turele genootschappen in Nederland. 1750-1815. Amsterdam 1987. Mijnhardt, W.W. 'Wetenschapsbevordering onder het Ancien Régime: het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1765-1794'. In: Archief 1985, 1-94. Mijnhardt, W.W. 'Ter bevordering van "deugd en waerheijt": het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen van 1769 tot 1801. In: Zeeland 3/2 (1994), 45-52. De Romantiek in Zeeland, voordrachten gehou den op het jubileumcongres ter gelegenheid van het 225-jarig bestaan van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen op 10 en 11 juni 1994 in de Stadsschouwburg te Mid delburg. Middelburg 1996. Trimpe Burger-Mekking, G.G. 'De prijsvragen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen tussen 1769 en 1858'. In: Zeeland 4/4 (1995), 143-147. Wachelder, J.C.M. Universiteit tussen vorming en opleiding; de modernisering van de Nederlandse universiteiten in de negentiende eeuw. Hilversum 1992. Zuidervaart, H.J. 'Mr. Johan Adriaen van de Perre (1738-1790), portret van een Zeeuws regent, me cenas en liefhebber van nuttige wetenschappen'. In: Archief 1983, 1-169.

Zeeland | 2001 | | pagina 11