KUNST OF KONST 15 Afb.12, Een deel van de collectie dieren op sterk water. Coll. KZGW. sche dierenwereld werd toliter qualeden in orde gehouden door een concierge, die alleen belang stelde in de fooijen en niemand zag er naar om. Van de voor ons veel meer eigenaardige fauna van Zeeland, was bijna niets voors handen. Van de kostbare steeds voor uitbreiding vatbare Ze landia Illustrata was alles besloten in voor het pu bliek ondoordringbare doozen; ja voor 50 jaren bezaten wij er nog niets van. De voor het publiek weinig aardigs opleverende mineralen, de schil derijen en de boeken, slangen en hagedissen wa ren met het wiel van de Ruyter en eene collectie trouwens zeer merkwaardige curiosa, de vogels en het planetarium bijna het eenige wat was te zien. Als een oogenverblinden liet dan de con cierge de deftige reeksen van stoelen zien en in het kabinet van Van de Perre de ons niet toebe- hoorende zeer ouderwetsche werktuigen van het Physica en liet hij, zonder er toe gemachtigd te zijn de philosophische tranen springen, die aan dat gezelschap behoorden. Thans trekt ons Mu seum aller aandacht. Onder de vele bezoekers er van, waren als altoos de aanzienlijke vreemdelin gen uit Domburg. Dat zij allen, en sommigen, meer dan eens kwamen zien, pleit voor ons goed uiterlijk. Immers, in die kringen, wier leden zoovele schoone musea in Europa hebben ge zien, waarschuwt men wel elkander, wanneer een klein plaatselijk museum niet den tijd waard is, die men door een bezoek verliest. Allen prij zen onze conditionering en Hollandse zindelijk heid.' Terecht was de voorzitter trots op het Genoot schap. Er werd actief verzameld, binnen- en bui tenlandse wetenschappers namen weer contact op en bezoekers waren unaniem positief in hun bevindingen. Ook de schenkingen bleven bin nenstromen. Vooral de grote schenking van de Middelburgse Teekenacademie in 1903, waaron der schilderijen, tekeningen en pleisterbeelden, was voor de collectie van belang. Ook het initia tief tot redding van de laatste houten gevel uit de Lange Delft strekte tot eer. Een nieuwe plaats te gen de zijgevel van het Genootschapspand zorgde ervoor dat deze historische fapade tot de dag van vandaag bewaard bleef. Natuurlijk waren er ook moeilijke momenten. Het constante geld gebrek en de niet geringe beheersproblemen kwamen op vele ledenvergaderingen aan de orde. In 1898 werd om deze reden de bibliotheek ondergebracht in de nieuwe Provinciale Biblio theek. In 1904 werden ook de handschriften daarnaar toe overgebracht. De overdracht van de getekende en gedrukte kaarten uit de Zelandia Illustrata aan respectievelijk het Rijksarchief in Zeeland en de Provinciale Bibliotheek vond plaats in 1914. Het bombardement op Middelburg

Zeeland | 2001 | | pagina 17