22 verzamelinge: Afb.18. Flesje met amphiboolkristallen (asbestgroep). Coll. KZGW. sloot het Zeeuws Herbarium aan het Rijksherba rium te Leiden te schenken en de verzameling in secten aan het Zoölogisch Museum te Amsterdam in bruikleen te geven. Sinds de achttiende eeuw zijn eveneens collec ties gesteenten, mineralen en schelpen aange legd. Een belangrijke bron van vondsten was de visserij. De fossiele beenderen die Zeeuwse vis sers in hun netten aantroffen, lagen aan de basis van de huidige collectie fossiele botten. Sinds enige jaren houdt de Werkgroep Geologie zich intensief bezig met de conservering en inventari satie van deze drie verzamelingen. Deze 'onderaf delingen' zullen hierna afzonderlijk besproken worden. Literatuur Bil, A.P., P. Moerdijk, J.M. Moraal en F.A.D. van Nieulande. 'Geologie'. In: Spiegel van de tijd. 225 jaar verzamelen door bet Koninklijk. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Middelburg 1994, 18. Bockkom, A., J.H. Kluiver en J.M. Moraal. 'Kabinet van zeldzaamheden en naturalia'. In: op. cit., 9- Heerebout, G.R. 'De verzameling eieren van het Genootschap'. In: Ar 1982, 53. De Man (1880-1884). De Marrée (1869). NéMennema, J. 'Het Zeeuws Herbarium aan het Rijksherbarium (Leiden) geschonken'. In: Archief 1982, 1. Noske, W. Chr. 'De collectie opgezette vogels'. Ir 1769-1919; gedenkboek uitgegeven ter gelegen heid van het anderhalve-eeuwfeest van hi t Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg. Middelburg 1919, 111. Ogterop, A.P. 'Het Zeeuwsch Herbarium'. In: op. cit., 114. Trimpe Burger, J.A. 'Archeologica Zelandica: An tropologie in Zeeland'. In: Zeeland 1/1 (1992), 76 Vernhout, J.H. 'Het kabinet van naturalia'. In: 1769-1919; gedenkboek uitgegeven ter gelegen heid van het anderhalve-eeuwfeest van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen t:> Middelburg. Middelburg 1919, 103. Gesteenten en mineralen Eén van de favoriete verzamelgebieden van d achttiende eeuw waren de mineralen. Het Zeeuws Genootschap bleef op dit terrein niet achter en in de vele tientallen laden van de ma honiehouten 'kabinetten voor zeldzaamheden en naturalia' werd ook plaats ingeruimd voor de m neralen. Op 8 maart 1844 gaf dr. M.A. Fokker aan het bestuur van het Genootschap een uiteenzettin over de collectie naar aanleiding van het gereed- komen van een lijst van mineralen en een 'geolo gische suite' in het museum van het Genoo - schap. In 1869 werd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Genootschap een catalogus van mineralen uitgegeven onder veran woordelijkheid van dr. M.A. Fokker en dr. F. See - heim. De daarin beschreven mineralen omvatten 788 nummers die vrijwel alle nog aanwezig zijr De 'geologische suite' omvatte 263 items; oo deze verzameling is vrijwel compleet gebleven. Op grond van een koerswijziging in de twintig ste eeuw teneinde de Genootschapscollecties loi ter Zeeuws te houden, waren de gesteenten en mineralen bijna afgedankt en de provincie u verhuisd. Zover is het gelukkig niet gekomen, omdat men op tijd de waarde van de collectie in zag. Sinds enige jaren wordt er weer een actief acquisitiebeleid gevoerd en wordt de verzamelin door schenkingen en aankopen verrijkt. Ook is de kennis omtrent het beheer voortgeschreden; zo is een stuk uraniet om veiligheidsredenen b:j de brandweer in Vlissingen gedeponeerd. Literatuur Fokker en Seelheim (1869). Laan, R. van der. 'De verzameling van mineralen

Zeeland | 2001 | | pagina 24