VERZAMELINGEN 29 e verzameling kunst, kunstnijverheid en histori sche voorwerpen l'i de late achttiende eeuw legden zowel het Vlis- singse als het Middelburgse Departement van het Genootschap de basis voor een buitengewoon gevarieerde collectie. Schilderijen, zilver, aarde- v erk en porselein, glas, textiel, voorwerpen van volkskundige en historische aard, topstukken als het schilderij van Michiel de Ruyter door Ferdi nand Bol en schijnbaar waardeloze objecten als een baksteen uit de fundamenten van de voor malige Dampoort, in deze afdeling van de Ge nootschapscollectie vindt men de spannendste bjecten, waarvan we in vele gevallen de achter- 1 ggende geschiedenis nog moeten achterhalen. Fen paar oude schaatsen winnen in aanzien wan neer men weet dat daarop een belangrijke Zeeuwse schaatswedstrijd werd gewonnen. Twee I isse vloertegels, die een Genootschapslid in de negentiende eeuw tijdens de verbouwing van de arrondissementsrechtbank aan het Hofplein i ppakte en aan de Genootschapscollectie toe- oegde, blijken afkomstig uit de veertiende- eeuwse kapel van de ridders van de Duitse Orde n hebben bouwhistorici in staat gesteld de afme tingen van deze ruimte te berekenen! De verza- ïeling kunst, kunstnijverheid en historische voor werpen is een verzameling die bij uitstek de 'Zeeuwse wereld in 't klein' laat zien. In de collectie zit op het eerste gezicht weinig amenhang. Zij kent geen bijzonder specialisme, .oals de Fransman Henry Havarcl in 1878 schreef: .e musée est un peu éclectique; on y rencontre de tout.' Uit alle perioden bezit het Genootschap objecten van verschillende materialen en wisse lende kwaliteit. Elk object heeft echter een ver haal, waardoor diegenen die zich in de verza meling verdiepen, zich in luilekkerland kunnen wanen. De lijsten van oud- en zeldzaamheden sinds 1772, de negentiende-eeuwse catalogi en de 'doorlopende lijst van aanwinsten' die sinds 1895 werd bijgehouden, geven inzicht in de jaar lijkse aanwinsten. Een enkele keer werden objec ten gekocht: in 1784 bijvoorbeeld een 'konstig gedraaide beker', in 1789 twee 'pennenkonststuk- ken, verbeeldende de Tempel van Salomo en het Tabernakel'. Vooral voorzitter Lambrechtsen van Ritthem heeft in de vroege negentiende eeuw op deze wijze veel aan de collectie toegevoegd. Eén van de belangrijkste stukken die hij inbracht, was het albasten altaarretabel uit het voormalige klooster Sion in Noordgouwe, van de vele hon derden retabels het enige zestiende-eeuwse ge beeldhouwde altaarstuk dat in Zeeland bewaard bleef. Men probeerde soms twee vliegen in één klap te slaan en door aankopen armlastige lieden te helpen. Zo werden de wapenborden van een aantal telgen uit het Zeeuwse geslacht De Moor, die in de Sint Jacobskerk in Vlissingen hingen en bij de verplichte opruiming in 1798 aan één van hun nazaten waren afgestaan, door het Genoot schap gekocht om deze in de woorden van Fre- derik Nagtglas 'eenigszins behoeftigen man te ge- moet te konten'. fb.24. Gezicht op de rede van Veere door J.B. Segaer, olieverf op doek. Coll. KZGW, G 1666.

Zeeland | 2001 | | pagina 31