30 VERZAMELINGEN Afb.25. Boven- en onderaanzicht van liet zilveren gevest van de eredegen in 1659 door de Admiraliteit van Zeeland ge schonken aan Dominicus de Virieu. Coll. KZGW, G 1791. Foto Legermuseum Delft. Het merendeel van de voorwerpen werd echter door leden of hun erfgenamen geschonken. Dit is vooral van belang omdat daardoor de herkomst van bepaalde objecten onbetwistbaar is. Het zil veren schenkblad dat Johan Evertsen naar aanlei ding van zijn overwinning op de Duinkerker ka pers ontving, werd door zijn directe nazaten aan het Genootschap geschonken. De met zilver be slagen degen die de Staten van Zeeland in 1659 aan Dominicus de Virieu schonken, is niet alleen een schitterend stuk edelsmeedwerk en één van de weinige eredegens uit de zeventiende eeuw die in Nederland bewaard zijn, de herkomst staat ook buiten kijf. Ook bij afbraak van gebouwen en bij baggerwerkzaamheden stonden de Ge nootschapsleden vooraan om objecten voor de collectie te verwerven: epitafen uit de in 1834 afgebroken Middelburgse Sint Pieterskerk, bo demvondsten uit het verdronken land van Rei- merswaal, gereedschap van de Middelburgse brouwerij de Vijfhoek, de kettingen van de galg - waaraan nog botten hingen - die in de bedding van de voormalige Arne gevonden werden, deu ren en schoorsteenomlijstingen uit panden die moesten worden afgebroken, enzovoort. Het Ge nootschap heeft ook een aantal belangrijke stuk ken in bruikleen, zoals een groot schilderij van de buitenplaats Munnikenhof en de zilveren bo kalen van het St. Jacobsgilde uit St. Maartensdijk. Uit alle delen van de provincie bezit het Genoot schap unieke stukken. Met uitzondering van de oproep in 1881 dage lijks gebruiksgoed te schenken voor de inrichting van een Boerenkamer, heeft het Genootschap nooit eisen gesteld aan de te aanvaarden schen kingen, zij het dat deze vanaf circa 1880 iets met Zeeland te maken moesten hebben. Hiermee be doelde men dat zij door Zeeuwen gemaakt, mee genomen of gebruikt waren. Dit begrip werd echter bijzonder ruim gehanteerd. De verzameling kent een aantal belangrijke on derdelen. De collectie schilderijen behelst voor namelijk portretten. Vele belangrijke stukken die het Genootschap vóór de Tweede Wereldoorlog bezat, zijn in de meidagen van 1940 verbrand. Grote schenkingen van de families Van Citters en Snouck Hurgronje vulden de leemten slechts enigszins op. De collectie beeldhouwwerk is klein, maar bevat een paar bijzondere stukken. De meubelcollectie is vooral interessant doordat het oorspronkelijke meubilair uit de kamers van het Vlissingse Departement bewaard zijn geble ven. De drie grote kabinetten, waarin de verza meling in de vroege jaren van het Genootschap werd opgeborgen, een achttiende-eeuws bureau en allerlei stoelen behoren nog steeds tot ons be zit en zijn des te interessanter, omdat ook de oor spronkelijke rekeningen bewaard bleven. Som mige meubels zijn in Den Haag bij bekendt meubelmakers besteld en zijn de enige exempla ren die met zekerheid aan deze ambachtslieden kunnen worden toegeschreven. Het zilver dat lie: Genootschap in eigendom heeft, is vooral vooi onze kennis van de Zeeuwse zilversmeden van belang. Onbedoeld is een collectie ontstaan van sieraden en gebruiksvoorwerpen, waarin van vele Zeeuwse zilversmeden werk te vinden is. Bijzon der is ook de collectie Zeeuwse streekdrachten. Niet alles is bewaard. De ravage in mei 1940 heeft ook bij dit onderdeel van de Genootschaps collectie haar tol geëist. Soms werden objecten ook 'meegenomen'. Zowel door 'goedwillende leden', die meenden dat bepaalde objecten toch maar in de weg stonden en elders beter tot hun

Zeeland | 2001 | | pagina 32