36 VERZAMELINGEN Afb.31- Haardsteen met een afbeelding uit de geschiedenis van de kuise Suzanna. Coll. KZGW, G 3360. Foto ROB. De onbekende Suzanna In de eerste jaren van het bestaan van het Genootschap werd er een belangrijke schenking ge daan: een exemplaar van een bewerkte baksteen, die in een speciaal daarvoor vervaardigd ma honiehouten koffertje werd gepresenteerd. De steen werd aangezien voor een overblijfsel uit de Romeinse tijd en zou gevonden zijn 'tusschen de grondslagen van het Huis te Britten(de Brit tenburg bij Katwijk). Nadien ontving het Genootschap in dat jaar (1773) tot tweemaal toe een schenking van dergelijke 'oude steenen met verheven beeldwerk'. Deze waren echter afkomstig van andere (Zeeuwse) locaties. Het betrof uiteindelijk een reeks van zes met behulp van mallen gemaakte haardstenen met een afbeelding. Deze werden in eerste instantie niet herkend. Men hield het lang op de gevangenneming van Veileda, de profetes uit de stam van de Brncteri, die een grote rol had gespeeld in de Bataafse opstand onder Julius Civilis in 69 na Chr. Pas veel later herkende men er de geschiedenis van de kuise Suzanna in: Suzanna in het had met de aanran ders, Suzanna voorde rechter. Suzanna beschuldigd, Suzanna weggevoerd, de aanranders weg gevoerd en tot slot de aanranders gestenigd. Oorspronkelijk stond het verhaal van Suzanna in het bad' in het (toen nogcanonieke Boek van Suzanna, dat een appendix was van het boek Daniël. Door de reformatorische kerken werd dit hoek. echter als apocrief beschouwd, en om die reden niet in de Statenvertaling opgenomen. Daarom kon het zo lang duren voordat een afge beeld personage op een haardsteen van het Genootschap geïdentificeerd zou worden.

Zeeland | 2001 | | pagina 38