40 VERZAMELINGEN De bistoriscb-topografische atlas Zelandia Illustrata Een belangrijke verzameling van het Zeeuws Ge nootschap is de historisch-topografische atlas Ze landia Illustrata. De particuliere verzamelaar W. Henskes omschreef in de achttiende eeuw het Zeeuwse deel van zijn atlas als 'het graafschap van Zeelant in zijn steden, dorpen, der zeiver ge bouwen, kloosters, adelijke huizen, sloten, lust hoven afgebeelt in tekeningen en printen met deszelfs wapenkaart etc.' Dit is een aardige om schrijving die ook van toepassing is op de verza meling van het Genootschap. Het Genootschap breidde in de loop der tijden de verzameling van Henskes uit door schenkin gen en aankopen. Zo kocht het in 1861 uit de na latenschap van mr. S. de Wind een verzameling van meer dan honderd kaarten en tekeningen. Twee jaar later kocht het Genootschap de verza meling van Jacob Verheye van Citters (1753- 1823). Door acquisitie en het laten veivaardigen van tekeningen had Verheye zijn atlas doen uit groeien tot een zeer waardevol geheel. Hij deelde deze in naar provincie, eilanden, steden en dor pen. Bij testamentaire beschikking werd de atlas na het overlijden van zijn enige zoon te koop aangeboden aan het Zeeuwsch Genootschap dei- Wetenschappen In het jaar van deze aankoop werd tevens het beleid geformuleerd: - het bestaande bezit aan afbeeldingen bewaren en in goede staat brengen/behouden; - het bezit uitbreiden door middel van aankopen en schenkingen; - het benutten van de verzameling door deze te tonen; - de ontwikkelingen in Zeeland weergeven aan de hand van de afbeeldingen. Na nog enige aankopen en schenkingen, waaron der in 1903 het Zeeuwse materiaal van de Tee kenacademie te Middelburg, groeide de atlas uit tot een belangrijke bron voor de studie van de historische topografie. De conservator M.F. Lantsheer en zijn opvol gers F. Nagtglas en A.A. Fokker beschreven de gehele verzameling in een uitgebreide, maar dooi de onsystematische opzet nu moeilijk te gebrui ken catalogus. De in 1913 benoemde conservator

Zeeland | 2001 | | pagina 42