42 VERZAMELINGEN De verzameling handschriften Vooral in de tweede helft van de negentiende eeuw werden veel handschriften op veilingen aangekocht. Ook schonken veel leden van het Genootschap handschriften uit oud familiebezit. De handschriften gingen een eigen verzameling vormen, die in de negentiende eeuw een afzon derlijke catalogus kreeg. De meeste ervan werden aan de provincie Zeeland in bruikleen gegeven en in het gebouw van de Provinciale Bibliotheek bewaard. Zij ondergingen in 1940 hetzelfde lot als de boeken. Eén van de zwaarste oorlogsver liezen van het Genootschap betrof de vernieti ging, op enkele fragmenten na, van een bijzon der fraai met miniaturen versierd handschrift uit 1360. Toch is de handschriftenverzameling ook na de ramp van 1940 uitgebreid. Tot de zeld zaamheden behoren onder meer enige getijden boeken, alba amicora en handschriften van Jaco bus Bellamy. Onder de meest recente aanwinsten bevindt zich een klein middeleeuws handschrift. Het eigen archief van het Zeeuws Genootschap maakt als eenheid ook onderdeel uit van de Afb.36. Afbeelding uit het dagboek van Abraham van den Broecke tijdens zijn dienst in het leger van Napoleon in 1813. Coll. KZGW. handschriftenverzameling. Dit archief bevindt zich in het Zeeuws Archief aan het Hofplein in Middelburg. Literatuur Van Visvliet (1861). De verzameling muziekinstmmenten Op initiatief van de Werkgroep Muziek werden vanaf 1977 historische instrumenten voor het Ge nootschap verworven. De werkgroep stelde zich tevens ten doel deze verzameling te beheren en te conserveren. Zo werd een Weense vleugel, ge bouwd door Anton Zierer, aangeschaft. Enkele ja ren later kon, met forse subsidies van de provin cie Zeeland en het Anjerfonds, een tweemanualig clavecimbel worden aangekocht. Dit instrument werd gebouwd door Joop Klinkhamer (Amster dam) naar een achttiende-eeuws Duits voorbeeld. Andere aanwinsten waren onder meer een tafel piano en een historische trommel, waarschijnlijk uit de achttiende eeuw en mogelijk in gebruik geweest bij een Zeeuws regiment. De laatste aan vullingen op het instrumentarium zijn een mo derne vleugel, geschonken door een particulier, en een tweede Van der Weele-orgel, afkomstig uit een erfenis. De restauratie van een eerste pijpor gel in Genootschapsbezit, van de hand van deze Middelburgse orgelmaker, luidde de oprichting van de Werkgroep Muziek in. Toen het Genoot schap nog de beschikking had over Huize 's-Her- togenbosch te Middelburg, zijn de instrumenten daar geplaatst; thans staat het merendeel opge steld in het stadhuis van Veere. De Weense vleu gel is na restauratie in bruikleen gegeven aan Bart van Oort, een autoriteit op het gebied van fortepiano-spel. Bezinning op de aanschaf van nieuw instrumentarium lijkt wenselijk, omdat er nauwelijks mogelijkheden zijn tot plaatsing of zinvol gebruik. Literatuur Kluiver, J.H. 'Verzamelingen: De Zierer-vleugel van de Werkgroep Muziek'. In: Zeeland 2/2 (1993), 69. ld., 'Genootschapsverzamelingen: Het Van der Weele-orgel in het Zeeuws museum'. In: Zeeland 6/4 (1997), 157.

Zeeland | 2001 | | pagina 44