VERZAMELINGEN 43 De houten gevel Van de vele houten gevels die Middelburg in de Middeleeuwen en daarna, tot laat in de acht tiende eeuw, heeft gehad, is de houten gevel van het Zeeuws Genootschap, die tegen de westzijde van het toenmalige Genootschapspand Wage- naarstraat 1 is gemonteerd, de enige die bewaard is gebleven. Deze houten gevel vormt een wel zeer bijzonder onderdeel van de verzameling ge schiedkundige voorwerpen van het Zeeuws Ge nootschap. De exacte ouderdom van de 'Genoot- schapsgevel', die oorspronkelijk in de Lange Delft stond, kan niet meer achterhaald worden, omdat het stadsarchief van Middelburg in 1940 is ver brand. De eerste vermelding dateert uit 1576. De gevel is in de loop van de eeuwen dikwijls van eigenaar gewisseld, totdat hij in 1888 in eigen dom van het Genootschap kwam. Daarvóór, in 1875, was hij reeds gerestaureerd, de eerste res tauratie in Middelburg. De gevel Sint Pieter, zoals hij wel genoemd wordt (naar het gevelbeeld van de apostel Petrus), is, sinds hij eigendom van het Genootschap werd, altijd op dezelfde plaats blij ven staan, al heeft de Gemeente Middelburg in 1976 getracht het Genootschap ervan te overtui gen dat dit markant cultureel erfgoed een andere, commercieel aantrekkelijke, plaats in de stad zou moeten krijgen. In de jaren 1989-1990 is de gevel grondig opgeknapt; het onderhoud van dit waar devolle object kan voorlopig beperkt blijven tot een tienjaarlijkse schilderbeurt. De houten gevel is één van de zeer weinige houten gevels die Ne derland nog kent. De geschiedenis en de bouw zijn door de vorige conservator, J.H. Kluiver, grondig onderzocht. Afb.37. Tekening van de 'houten gevel' op zijn oorspron kelijke plaats in de Lange Delft door J. Beverland, 1816. Coll. KZGW, Zei. 111. 11-716. Literatuur Kluiver, J.H. 'De middeleeuwse houten gevel Wa- genaarstraat 1 te Middelburg. Geschiedenis en restauraties'. In: Archief 1992, 33.

Zeeland | 2001 | | pagina 45