WERKGROEPEN 47 Werkgroep Geologie De Werkgroep Geologie werd op 12 januari 1966 te Domburg opgericht onder de toenmalige naam Werkgroep Paleontologie'. De groep beijvert zich voor het onder de aandacht brengen van de geo logie in brede zin, met speciale aandacht voor die in Zeeland. Om dit doel te bereiken worden onder andere lezingen verzorgd en determinatie bijeenkomsten en excursies georganiseerd. Verder wordt het contact met de leden versterkt door het uitgeven van het verenigingsblad Voluta. De structuur van de werkgroep is eenvoudig en bestaat uit een bestuur en leden. Het bestuur verzorgt de reguliere taken met betrekking tot de activiteiten en de financiën. De werkgroep is vrij toegankelijk voor leden, die daarvoor jaarlijks contributie betalen. Potentiële leden weten de werkgroep te vinden via mond-tot-mondreclame, externe contacten, folders en activiteitenprogramma's. Het ledenbe stand laat gezien de leeftijdspreiding en de varia tie in achtergrond zien dat het onderwerp brede belangstelling geniet. Vaak blijkt dat een vondst van een fossiel mensen aanzet hun kennis daar over te verrijken. De Zeeuwse stranden hebben veel fossielen te bieden, maar hoe bouw je je kennis op? Waar staat je schelp van Domburg, bot van de Kaloot of haaientand van Cadzand be schreven? In populaire naslagwerken staan ze niet. Die specifieke kennis is wel bij de werk groep aanwezig. De oudere leden van de werk groep zijn, net als Afrikaanse verhalenvertellers, altijd bereid hun deskundigheid aan nieuwko mers door te geven. De eigen bibliotheek biedt naslagwerken om die verhalen nog eens te con troleren. De werkgroep mag zich in dit speelveld verheugen in een toenemende belangstelling, met een ledental dat inmiddels de honderd is gepas seerd Het werk van de leden varieert: van passief tot hard draven. Lezingen bijwonen is geen pro bleem, het geven van een presentatie vraagt dui delijk meer. Let wel, de spreker kan niet zonder zijn toehoorders. Voor lezingen, per semester zo'n twee a drie, worden vaak deskundigen van elders aangetrokken. Ook deskundigen uit de werkgroep zelf verzorgen regelmatig cursussen, onder meer op het gebied van fossiele en recente schelpen. Daarnaast is er ruimte voor 'vrije' avon den, die de leden zelf invullen met hun verhalen, vragen en vondsten. Actieve inzet is ook mogelijk bij de meestal overdag gehouden - determinatiebijeenkomsten. De fossiele schelpen zijn de laatste jaren steeds het onderwerp van aandacht geweest. Dit werk is in 1999-2000 geïntensiveerd door een bijdrage van de werkgroep aan de nieuwe fossielenatlas, een project van het museum Naturalis in Leiden. Leden die meer willen doen kunnen hun eigen weg gaan, met of zonder de hulp van de werk groep. De werkgroep heeft het accent echter al tijd op de groepsactiviteiten gelegd en zal dat ook blijven doen.

Zeeland | 2001 | | pagina 49