WERKGROEPEN Werkgroep Muziek Directe aanleiding tot oprichting van de Werk groep Muziek op 28 februari 1977 was de restau ratie van een pijporgel in het bezit van het Zeeuws Genootschap, gebouwd door de Middel burgse orgelmaker Frederik van der Weele, en destijds geplaatst in het Zeeuws Museum. In die jaren was er veel belangstelling ontstaan voor het zogenaamde authentiek musiceren, waarbij zo veel mogelijk gebruik gemaakt wordt van origi nele instrumenten (of van goede kopieën) en waarbij bovendien wordt getracht het klankideaal van de componist te benaderen. Hiervoor zijn bronnenstudies noodzakelijk, evenals het musice- en op het daartoe geëigende instrumentarium. In de jaren zeventig publiceerde drs. Hein Klui- •er in Archief een artikel waarin hij alle histori sche Zeeuwse orgels beschrijft. Kluiver, altijd al een groot liefhebber van muziek, stond dan ook nede aan de wieg van de werkgroep. De Werkgroep Muziek stelde zich ten doel 'de bevordering van de kennis en inzicht omtrent muziek, muziekgeschiedenis en muziekbeoefe ning'. Geheel in de lijn hiervan lag het ont dooien van activiteiten. Rond het Van der Weele- >rgel werden de zogenaamde 'Museumconcerten' georganiseerd. Veelal Zeeuwse musici verleenden tieraan hun medewerking. Andere concerten verden op touw gezet in verschillende plaatsen n de provincie; ook vond er jaarlijks een orgel- oncert in de Oostkerk te Middelburg plaats. Uit iet organiseren van deze laatste activiteit is de Commissie Orgelconcerten Middelburg voortge komen. In 1978 en 1979 werden enkele lang speelplaten geproduceerd, waarop door Stoffel Gunst en Bram Beekman composities van onder indere enkele Zeeuwse componisten werden ge peeld op Zeeuwse historische orgels. Sinds 1985 ;reeg de werkgroep meer mogelijkheden voor de jaarlijkse concertseries door subsidies die werden verstrekt door de provincie Zeeland en de ge- neente Middelburg. De organisatie van concerten is nog steeds de belangrijkste taak van de werkgroep. Logischer- 49 Afb.42. Tekening van het orgel in de Nieuwe Kerk in Mid delburg. Coll. KZGW, Zei. 111. 11-557. wijs wordt dan ook vaak een stevig accent gelegd op muziek van Zeeuwse componisten. Het Ge nootschap heeft de uitgave van deze muziek mo gelijk gemaakt in de serie Exempla Musica Zelan- dica onder redactie van dr. Albert Clement; daardoor is vergeten muziek opnieuw toeganke lijk gemaakt. Samenwerking wordt gezocht met andere orga nisaties voor nieuwe initiatieven op het gebied van het concertleven in Zeeland. Een stevige fi nanciële basis blijft nodig om een en ander te kunnen realiseren.

Zeeland | 2001 | | pagina 51