50 WERKGROEPEN Belevenissen tussen schattige boeken en een boekenschat Toen wij met cle boekverkoop nog een 'zwervend bestaan' leidden, vertoefden we eens in één van onze karakteristieke Walcherse doipen, waar de jaarmarkt onze omzet moest verhogen. 's Morgens vroeg stapelen we de boeken in een ordelijke rij. terwijl de wolken boven ons hoofd gelijke tred houden. De dorpsbewoners gaan gericht hun gang en zijn (nog) niet echt geïnteres seerd in de 'negosiemeinse'. Een koket vrouwtje schrijdt tussen de kramen door. neus in de wind, als waren de kramen niet bemand. De korf met de prei aan haar arm verraadt dat ze net bij de groentekraam is geweest. De kanten handschoentjes passen bij het geheel. Tik-tak-tik-tak. beweegt ze zich over het plaveisel, op naar de volgende boodschap. Herken ningsgroeten van de verkopers over en weer. Weerkundigen geven hun mening, gepaard gaand met de te verwachten omzet. Tik-tak-tik-tak komt het koketje weer aan. Het stokbrood laat zien waar ze ditmaal is geweest. Bij de kraam gekomen valt een zakje uit haar mandje. Iemand roept: 'Mevrouw, u verliest uw ei eren!' Haastig raapt ze het zakje op en snibt: 'Het zijn geen eieren - het zijn kadetjes!' De scha terlach van achter de kramen zal ze niet begrepen hebben. Hei wolkendek scheurt uiteen, de zon komt door. Het za! toch nog een goeie dag worden. Achter de kraam is het altijd weer een verrassing of de aspirant-koper tot de werkelijke koop zal overgaan. Soms is enige overreding nodig, niet te veel natuurlijk, dat kweekt argwaan. Een snuffelende vinger toetst de ruggen van de boeken en blijft weifelend op de titel van een boek rusten. Voorzichtig tilt ze het boek. tussen de medeleuners uit en opent het om de titelpagina te zien. 'Wat een schattig boek tochmompelt ze meer tot zichzelf dan tot anderen. Onze blikken kruisen elkaar zwijgend. Zal ze bet kopen, is de niet uitgesproken vraag, want spannend blijft het altijd. 'We hadden bet vroeger bij ons thuis ook', zegt ze. 'Moeder had zoveel mooie boeken. Het doet me echt aan thuis herinneren. Wat kost het?', vraagt ze. 'De prijs staat voorin, me vrouw.' 'Eén gulden', leest ze hardop. Ze blijft bladeren en over herinneringen van vroeger pra ten. Na verloop van tijd wriemelt ze het boek weer tussen zijn onverkochte lotgenoten, die als het ware een beetje opschikken, als zijn ze blij dat-ie er weer is. 'Toch nog eens aan m 'n broer vra gen of die het soms met de erfenis heeft meegenomen. Een gulden is soms 'dierder' clan een dierbare herinnering! Werkgroep Theologie In 1581 werd in Middelburg een nationale synode gehouden van de gereformeerde (of hervormde) kerk. Dit feit vormde de indirecte aanleiding tot het ontstaan van de Werkgroep Theologie. In 1981 werd namelijk bij deze kerkhistorische ge beurtenis uitgebreid stilgestaan. De belangstelling hiervoor bleek groot. Die interesse beperkte zich niet tot wat er zich destijds bij deze kerkvergade ring afspeelde; men besefte opnieuw dat men in Zeeland iets miste, namelijk een eigen universi teit. Men was van mening dat de oudere, maar ook de modernere theologie als het ware dichter bij huis gebracht moest worden, zowel ten be hoeve van predikanten en geestelijken in Zee land, als ook voor geïnteresseerde leken. Het bestuur van het Zeeuws Genootschap ver leende de kleine groep initiatiefnemers alle steun. Een subsidie werd ter beschikking gesteld, zodat op de oprichtingsvergadering op 2 maart 1982 dr. G. van Leeuwen, hoogleraar in de ethiek in Brus sel, uitgenodigd kon worden om te spreken over 'Tolerantie en intolerantie'. Het onderwerp werd mede gekozen op grond van de uitgangspunten waaraan het Genootschap zich wilde houden, na melijk dat stellingname in theologische opvattin gen moest worden vermeden. In november 1982 sprak prof. dr. H. Berkhof over 'Schriftgezag en schriftkritiek' en in decem ber prof. dr. W. Goddijn over 'De toekomst van de kerk'. Dankzij deze gerenommeerde sprekers en de gekozen onderwerpen kon de werkgroep naamsbekendheid en voldoende leden krijgen. Op de Algemene Ledenvergadering van het Zeeuws Genootschap van 9 december 1982 werd de oprichting van de Werkgroep Theologie goed gekeurd. Door de werkgroep werden plannen voor de toekomst gemaakt, zoals symposia over actuele onderwerpen, oprichting van een eigen 'leerhuis' en sociologisch onderzoek naar de geloofsvor men in Zeeland. Men rekende op veel belangstel lenden van de zijde van predikanten en geestelij ken in Zeeland. Vanaf het seizoen 1983-1984 koos de werkgroep een jaarthema. Het eerste was 'Christendom en Marxisme', waarvoor drie sprekers werden uitgenodigd, onder wie ds. Bé Ruijs, predikante in Oost-Berlijn, die veel aanwe zigen verbaasde door haar felle verdediging van

Zeeland | 2001 | | pagina 52