52 WERKGROEPEN Het boekenivinkeltje Het pandje dat, vanaf de straatzijde gezien, nederig tegen Huize 's-Hertogenbosch lijkt aan te leunen, vormt in feite aan de achterzijde een geheel ermee. Het heeft deel uitgemaakt van de Bank Hondius en is daarna gebruikt als winkel. Geen wonder dat bij het peinzen over een nut tige bestemming van deze ruimte de gedachte opkwam er een gelegenheid van te maken waar de publicaties van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen verkocht konden wor den. In de kelders van de Zeeuwse Bibliotheek liggen stapels nog onverkochte publicaties, die in de ruim twee eeuwen dat het Genootschap beslaat, zijn uitgegeven. Weliswaar bestaat er een catalo gus van, maar een visuele presentatie spreekt toch meer aan. Boekenrekken werden langs de muren geplaatst en er werd een etalage opgezet. Een tafel op schragen, een oud dressoir en enkele stoelen vormden de rest van het interieur. Dit alles werd be licht. door een koperen kroon en verwarmd door een cv-radiator. De publicaties werden aantrek kelijk uitgestald en we stelden de openingstijd vast op één dag per week,: donderdag, marktdag. Al snel werden de eigen publicaties aangevuld met andere boeken. Menig ouder Genoot schapslid gaat kleiner wonen en wordt dus gedwongen zich ook van allerlei hoeken te ontdoen. Zo kwamen we in het bezit van pockets en lectuur over de meest uiteenlopende onderwerpen. De handboeken die veel leden door een universitaire studie geleid hebben, bleken in het algemeen na twee generaties danig verouderd te zijn en eigenlijk onverkoopbaar. Bijbels hadden we ook.: die gooi je niet zomaar weg. Andere onduidelijke lectuur zetten we in twee bakken buiten voor de concurrerende prijs van één of twee gulden voor dikke streekromans. Beschadigde exemplaren en keukenromans verdwe nen naa r het oud papier. In het winkeltje was het altijd koud. Om klanten te trekken lieten we de deur halfopen staan met een papier Heden Verkooperop geplakt - we moesten dus warm aangekleed op klandizie wachten. De belangstelling was wisselend: snuffelaars, professionele 'collega's', gerichte zoekers en wij zelf. Eens kocht een jonge vrouw om haar man te verrassen twee delen van de Zeeuwse Encyclo pedie. Ter verklaring: de eerste delen waren bij speciale gelegenheden wel eens ten geschenke ge geven aan autoriteiten en op het laatst waren alleen de delen twee en drie nog te koop - tegen een fraaie korting. Kort daarop kwam een noga! opgewonden echtgenoot de hoeken terugbren gen, ons beschuldigend van oneerlijke handel. Op eenzame uren hadden we ruimschoots de gelegenheid om onze algemene ontwikkeling bij te scholen: zo hebben sommigen veel opgestoken van tropische ziektes, anderen weer van schaak problemen of Engelse koningshuizen. We hebben ook op boekenmarkten gestaan in binnen- en buitenland - of zijn er weggeregend - en met kraampjes bij bepaalde manifestaties, zoals bij presentaties van de agenda of nieuwe uitgaven. Al deze activiteiten hebben een substantiële financiële bijdrage opgeleverd voor het Zeeuws Genootschap. Huize 's-Hertogenbosch, mét boekenivinkeltje, is verkocht, maar wij hopen op nieuwe mogelijkheden voor de boekverkoop. Werkgroep Maatschappijwetenschappen In 1988 is de Werkgroep Maatschappijwelen- schappen opgericht. De werkgroep beoogde een ontmoetingsplaats te zijn voor beoefenaren van sociale wetenschappen, waar zij een bijdrage kunnen leveren aan de discussie over vraagstuk ken die zich in de maatschappij voordoen. Telkens werd gedurende een jaar een bepaald thema bestudeerd. Zo werd in het eerste jaar een programma gekozen met de titel 'De arbeidsparti cipatie in Zeeland'. Dit onderwerp werd zowel theoretisch als praktisch bestudeerd. Prof. dr. H.P.M. Adriaansens besprak het thema op de eer ste bijeenkomst. Verdere uitwerking vond plaats tijdens een forumdiscussie over arbeidsethos en tijdens een lezing over 'Onderwijs-Arbeidsmarkt en de toekomst van Zeeland'. Ook werden gege vens verzameld over de arbeidsparticipatie in Zeeland door een student van de Erasmus Uni versiteit, die, mede begeleid door de werkgroep, hierover een doctoraalscriptie schreef. De behan deling van dit thema werd afgesloten met een ar tikel in het Zeeuws Tijdschrift van de hand van prof. Adriaansens.

Zeeland | 2001 | | pagina 54