WERKGROEPEN 53 Het volgende jaar werd de besluitvorming bij la gere overheden bestudeerd. De probleemstelling was: 'Vanuit welke optiek en psychologische ach tergronden komen beleidsmakers tot hun beslui ten'. Het streven een stagiaire een onderzoek te laten uitvoeren naar de besluitvorming rond de inrichting van Neeltje Jans, stuitte op moeilijkhe den rondom de verstrekking van gegevens. Een volgend thema was het cultuurdebat, te verstaan als een gedachtewisseling over de markt van kunst, wetenschap en onderwijs, het beleid op deze terreinen en de rol van de overheid en het particulier initiatief. Boeiende betogen wer den gehouden onder meer door de ethicus prof. dr. A. van der Meiden. 'De multiculturele samenleving' werd ingeleid door mr. dr. H.K. Fernandes Mendes van Binnen landse Zaken. Hij belichtte de rol van de nieuw komers in het integratieproces en het beleid van de overheid hierin. Het onderwerp werd later be handeld in een historische context en afgesloten met een lezing over 'Taal en minderheden'. In het kader van het 225-jarig bestaan van het Genootschap in 1994 organiseerde de werkgroep - in samenwerking met het provinciaal bestuur, bedrijven en instellingen in Zeeland - het sym posium 'Informatietechnologie en samenleving'. Deze goed bezochte bijeenkomst vormde de af sluiting van de jubileumactiviteiten in dat jaar. Vanaf het begin van haar oprichting heeft de werkgroep lezingen en discussies georganiseerd over actuele onderwerpen. Door de afwisseling in de onderwerpen trokken deze lezingen steeds andere groepen belangstellenden en kwam het niet tot een vaste kern van bezoekers. De werk groep besloot daarom tot een andere vorm van activiteit: het organiseren van discussiegroepjes rond een bepaald thema. Zo werd het onderwerp 'democratie' gekozen, dat ook behandeld werd in de Genootschapscolleges van prof. J.J.M. de Valk. Uitgangspunt was het boek van Jean Marie Gué- henno, Het einde van de democratie. De gesprek ken, in twee groepjes, verliepen zeer geanimeerd en tot volle tevredenheid van de deelnemers. De opmerkingen en vragen die de discussies ople verden, werden door prof. De Valk behandeld in zijn laatste college en ook schriftelijk van com mentaar voorzien. Pogingen om op deze weg verder te gaan, hebben helaas geen succes gehad. Tegenwoordig worden er op sociaal-wetenschappelijk gebied door diverse instanties lezingen georganiseerd; met name kunnen hier de door het Genootschap zelf georganiseerde colleges genoemd worden. De werkgroep is daarom per ultimo 2000 opge heven. Afb.44. Portret van koning Willem I, gegoten uit bomscher ven gevonden na de belegering van Antwerpen in 1832. Coll. KZGW, G 2910. Werkgroep Kit nstgesch ieden is Op initiatief van Hein Kluiver werd op 27 april 1992 de Werkgroep Kunstgeschiedenis opgericht met als doel de kennis van de kunstgeschiedenis in al haar facetten te bevorderen. Vrij kort na de oprichting sloten de leden van de afdeling Zee land van cle Vereniging Vrienden van Antiek zich bij de werkgroep aan, waardoor de werkgroep al snel een groot aantal leden telde. Het bestuur van de werkgroep nodigt tezamen met de programmacommissie tenminste vier keer per jaar sprekers uit om een kunsthistorisch on derwerp te behandelen. Soms betreft dit Zeeuwse zaken. Over het algemeen bestrijken de onder werpen echter een breed terrein, variërend van middeleeuwse miniaturen tot moderne architec tuur. Deze lezingen worden gehouden op de tweede maandagen van februari, maart, oktober en november en vinden altijd 's avonds plaats. Tijdens de jaarlijkse ledenvergadering doet meestal één van de leden verslag van lopend on derzoek. In kleinere kring wordt één of tweemaal per jaar een themamiddag georganiseerd waar aan een specifiek onderwerp, bijvoorbeeld zilver of aardewerk, aandacht wordt besteed. Tijdens deze bijeenkomsten is het de bedoeling dat de aanwezigen voorwerpen die binnen het thema passen, meebrengen en onder leiding van een deskundige bespreken. Gezien het huiselijk ka rakter van deze middagen moet men zich hier voor van tevoren opgeven. Dit laatste geldt ook

Zeeland | 2001 | | pagina 55