OVER HEREN VAN STAND 7 lijk geïnteresseerden toegankelijk maakten. Daar naast verzorgde het Genootschap in deze periode publicaties als de Levensberichten van Zeeuwen door F. Nagtglas (1890, 1893) en bronnenedities als de Kroniek van Jacob van Grijpskerke (1882) en 'De Stadsrekeningen van Middelburg' over de jaren 1365-1810 door H.M. Kesteloo (gepubli ceerd in Archief 1881-1902), die nu onder histo rici nog als een veelvuldig geraadpleegde bron dienst deren. Bezinning en beroering: het Genootschap na de Tiveede Wereldoorlog De Tweede Wereldoorlog bracht een abrupt einde aan de bloei van het Zeeuws Genootschap. In het oorlogsgeweld gingen kostbare onderdelen van de verzamelingen verloren. De wederop bouwperiode bracht niet de noodzakelijke ver nieuwingen. De activiteiten op het terrein van de publicaties waren sterk teruggelopen. Al met al had dit een nadelig effect op het ledental. De fi nanciële situatie verslechterde. Honderd jaar na de vorige reorganisatie werd in I960 een nieuwe reorganisatie doorgevoerd. De structuur met di recteuren en leden werd verlaten. De bedoeling was om de wetenschapsbeoefening uit te breiden tot meer disciplines dan alleen de historische. Werkzaamheden zouden meer geografisch ge spreid moeten worden, met andere (universitaire) instellingen dienden nauwere contacten te wor den aangegaan en de publicaties moesten uitge breid worden. Het eigen beheer van de museale verzameling werd losgelaten en overgedragen aan de Zeeuwse Museumstichting. Ook na deze reorganisatie bleef men op ge zette tijden veelvuldig en soms heftig reflecteren over de positie en organisatie van het Genoot schap. Het bleek een enorme opgave om het uit gewaaierde, complexe geheel dat het Genoot schap inmiddels was gaan vormen, bestuurlijk onder één vlag te krijgen. Door de maatregelen van I960 waren de museale, publicistische en educatieve activiteiten uit elkaar getrokken, ter wijl juist cle wisselwerking daartussen een meer waarde had opgeleverd. Eind jaren zeventig, toen een nieuw beleidsplan het licht zag, werd deze ontwikkeling betreurd, omdat zij onbedoeld de zo gewenste toename van activiteiten belem merde. Ondanks de terugkerende bestuurlijke proble men kwamen in deze jaren grootse projecten van de grond. Te noemen valt in de eerste plaats de totstandkoming van de driedelige Encyclopedie van Zeeland, een ambitieus project waaraan vele tientallen auteurs meewerkten. In 1981 werd voorts gestart met een nieuwe reeks monogra fieën. Publicaties die te omvangrijk waren om in het jaarboek opgenomen te worden, werden nu als zelfstandige boeken door het Genootschap uitgegeven. In deze reeks Werken zijn inmiddels elf geschiedkundige boeken verschenen, waaron der proefschriften over de godshuizen in Middel burg en de Middelburgse Commercie Compagnie. Door het bieden van de mogelijkheid tot publica tie van dergelijke monografieën is het Genoot schap een belangrijke stimulator van wetenschap pelijk onderzoek naar de Zeeuwse geschiedenis. In 1991 zag het tijdschrift Zeeland het levens licht. Zeeland wercl geboren uit onbehagen over de geringe invloed die het Genootschap had in het Zeeuws Tijdschrift, waarop men voor de le den een collectief abonnement had. Door een ei gen tijdschrift van de grond te tillen, hoopte men de onderlinge samenhang van de geledingen in het Genootschap te bevorderen. Bovenal werd Zeeland een tijdschrift dat zich op alle leden van het Genootschap richt en dit brede publiek be dient met artikelen over de provincie Zeeland van onder meer historische, natuurhistorische en culturele aard. Aparte rubrieken zijn gewijd aan de verzamelingen, boekbesprekingen en mede delingen vanuit de verschillende Genootschaps organen. In de laatste decennia is een begin gemaakt met het benutten van de commerciële potenties van het Genootschap. De verkoop van repro ducties (prentbriefkaarten, facsimile-uitgaven en kleurenreproducties) bestond reeds langer, toen in 1998 een nieuw 'product' werd gelanceerd: de bureauagenda. Commercieel gezien werd de uit- Afb.6. Het pand aan de Wagenaarstraat waarheen het Ge nootschap in 1888 verhuisde. Foto, 1894, coll. KZGW, Zei. 111. 11-687/2.

Zeeland | 2001 | | pagina 9