De werkgroepen 46 Werkgroep Historie en Archeologie De Werkgroep Historie en Archeologie (wiia) is de oudste werkgroep van het Genootschap. De werkgroep werd opgericht op 19 september 1964 tijdens het door het Genootschap georganiseerde congres Bevolkingsonderzoek Deltagebied, met als doelstelling 'het bevorderen van de kennis van de geschiedenis van de provincie Zeeland'. Kort daarna, op 21 oktober, verscheen het eerste nummer van het Bulletindat vanaf nummer 31 (lente 1979) de meer aansprekende titel Nehalen nia kreeg. Tot op heden is de uitgave van het blad één van de belangrijkste activiteiten van de werkgroep. De wha heeft in het verleden een aantal onder zoeksprojecten gekend. Vele leden hebben jaren lang gewerkt aan het in kaart brengen van straf- bedevaarten, de geschiedenis van huizen en hun bewoners in Middelburg en Veere, het indiceren van het oud archief van het Genootschap, onder andere door het uitschrijven van de prijsvragen, en het uitgeven van diverse boeken, zoals het Testament van Adriaan Bommenee. Ook de uit gave van de Encyclopedie van Zeeland en de di verse Lijsten van leemten in hel historisch onder zoek van Zeeland zijn (mede) projecten van de wiia geweest. Afb.40. Zestiende-eeuws altaarretabel afkomstig uit het klooster Sion in Noordgouwe, hout en albast. Coll. KZGW, G 2858. De wha organiseert voorts lezingen en studieda gen. De laatste jaren werden elk jaar drie tot vier lezingen gehouden door sprekers die hun onder zoek naar een onderwerp uit de Zeeuwse historie nog niet hadden afgerond. Niet alleen de luiste raars profiteerden op die manier van de kennis van de spreker, maar de onderzoeker kreeg ook vaak tips van de aanwezigen. Sinds 1985 organi seert de wiia elk jaar een historische studiedag over een bepaald, onderwerp. Een aantal sprekers houdt op deze dagen een afgerond verhaal, dat in een speciaal themanummer van Nehalennia wordt gepubliceerd. Met ingang van 2000 zijn de activiteiten iets anders van opzet. In het voorjaar wordt nu. zo mogelijk in samenwerking met een andere organisatie, een studiemiddag georgani seerd, gewijd aan een thema. De historische stu diedagen zijn teruggebracht tot een halve dag en worden eveneens zoveel mogelijk gezamenlijk met een andere organisatie verzorgd. Over een vorm van voortzetting van de lezingen 'Lopend onderzoek' wordt nog nagedacht. De wha werkt samen met de Zeeuwse Vereeni- ging voor Dialectonderzoek (zvd). In Nehalennia worden sinds 1975 ook de mededelingen van de zvd opgenomen. Ook de jaarlijkse excursie voor leden wordt door beide organisaties samen geor ganiseerd. Het ledenaantal van de beide clubs bedraagt momenteel ruim achthonderd. Literatuur J.H.F. Schwartz, 'Dertig jaar Werkgroep Historie en Archeologie'. In: Nehalennia 100 (1994), the manummer 'Omzien en Rondblikken'.

Zeeland | 2001 | | pagina 48