48 SCHOTSE RECHTSPRAAK All). 1. Gezicht op Veere, eind 17e eeuw. za, coll. kzgw, Zelandia Ulustrata 11-991. Het voordeel voor een stad om zo'n monopolie te bemachtigen, was dat het een grote aantrek kingskracht op kooplieden uitoefende en dus de bloei van de handel bevorderde. Vandaar dat er altijd hevig is gestreden om het zogeheten 'sta pelcontract'. Brugge bezat eerder het stapelrecht. Door de verzanding van het Zwin moest er ech ter een andere haven worden gezocht." iMet name Middelburg, Antwerpen en Veere werden geduchte concurrenten van elkaar. De vraag hoe deze steden trachtten het con tract in de wacht te slepen, laat zich gemakkelijk beantwoorden: Voor wat, hoort wat. Tegenover het verkrijgen van het monopolie stelden de steden de Schotten privileges in het vooruitzicht en werden behoorlijke geldbedragen geboden. Kortom, de 'gebruikelijke' taferelen die zich he den ten dage afspelen bij de strijd de Olympische Spelen of het Wereldkampioenschap Voetbal in huis te halen. Aanvankelijk leek Veere de strijd met Middelburg, dat in 1522 het contract in de wacht had gesleept, te verliezen.12 Veere bood ge zien zijn grootte en ligging een aantal voordelen. Zo had het een goede haven die gemakkelijk en vooral veilig voor zeilschepen vanuit Schotland te bereiken was. Tussen 1488 en 1558 lag de oor logsvloot bovendien in Veere, de zetel van de Admiraliteit. Een ander voordeel was dat de Schotse gemeenschap in een kleine stad als Veere meer invloed kon uitoefenen; in Middelburg was de kans groot te worden overschaduwd door de Engelse kolonie. Maar vanwege het aantal privile ges dat Middelburg bood, gaven de Schotse kooplieden in eerste instantie toch de voorkeur aan deze stad. Daar kwam bij dat Middelburg zich borg stelde met een aanzienlijk bedrag voor zowel de reeds toegekende privileges als de in het vooruitzicht gestelde. Het leek er dan ook op dat Middelburg het contract zou houden. Op het laatste moment keerde het tij echter ten gunste van Veere, onder meer dankzij de persoonlijke bemoeienis van Maximiliaan van Bourgondië, heer van Veere. Binnen een week na de laatste pogingen van Middelburg werd voor de magistra ten te Edinburgh de beslissende brief van Jacobus v, koning van Schotland, voorgelezen: het stapel contract werd gesloten tussen de magistraten van Veere en de 'Convention of Royal Burghs'. Vanaf dat moment, 1541, zou Veere gedurende tweeën halve eeuw, met slechts twee korte onderbrekin gen, het monopolie behouden.13 Nadat in 1795 de leuzen van vrijheid, gelijkheid en broederschap ook in Veere weerklank hadden gevonden, kwam een einde aan de voorrechten van de Schotten. In 1799 zegevierde de vrijhandel en was het afgelopen met de Schotse stapel in Veere. Privileges voor de Schotten De contracten tussen Veere en de Conventie wer den herhaaldelijk vernieuwd. De diverse stapel contracten die bewaard zijn gebleven, laten zien welke privileges zoal werden verleend." De Schotse kooplieden hoefden geen tolgelden, in voerrechten of enige andere belastingen aan de stad Veere te betalen. De Schotten kregen een ei gen kerk met een kerkhof en predikant. Voorts werd het Veerse Gat ten behoeve van de veilig heid voor de Schotse schepen bebakend en wer den er loodsen aangewezen. Voor deze schepen werd een deel van de Kaai gereserveerd: de Schotten zou bij het aanleggen te allen tijde voor rang worden verleend. Een groot aantal wagens en arbeiders werd ter beschikking gesteld en de havenmeester moest de Schotten alle mogelijke medewerking verlenen. Kelders en andere op slagruimten konden tegen een redelijke prijs wor den gehuurd. Indien de schepen werden overval len door piraten of in andere problemen verzeild raakten, zou onmiddellijk hulp worden geboden en alles in het werk worden gesteld om de goe deren terug te krijgen. Zou er oorlog uitbreken tussen de koning van Groot-Brittannië en de Ver enigde Provinciën, dan werd aan de leden van de Schotse stapel bescherming geboden tot zes maanden na de publicatie van de oorlogsverkla-

Zeeland | 2001 | | pagina 10