RKDHRIJKERS cle negentiende eeuw een bijzondere collectie documenten bevat, vormt samen met het archief van de ter ziele gegane Violieren uit 's-Graven- polder een belangrijk onderdeel van het rijke, culturele erfgoed dat de rederijkers Zeeland heb ben nagelaten. Dit artikel gaat in op de stichting van de kamer, de organisatie van het rederijkers leven en de plaats van de Kapelse kamer tussen kamers in naburige Zeeuwse plaatsen. Kapelle tijdens de stichting van de Wijngaard ranken De ambachtsheerlijkheid en de parochie Kapelle, waartoe cle kernen Kapelle en Biezelinge behoor den, was aan het begin van de zestiende eeuw sterk in ontwikkeling. Biezelinge, met een eigen haven, was in de vijftiende eeuw uitgegroeid tot een belangrijk regionaal centrum van proto-in- dustriële lakenproductie. Ondanks het demogra fisch en economisch overwicht van Biezelinge, dat zo'n duizend van de vijftienhonderd pa rochianen herbergde, was cle sociale, culturele, educatieve en religieuze infrastructuur van de pa rochie in het dorp Kapelle geconcentreerd. Zo was alleen in de oude parochie Kapelle een schoolmeester aangesteld. In 1508 was dat de 32- jarige Hubrecht Jansz van der Goisë Na een lang durig conflict tussen de ambachtsheren van Ka pelle, van wie sommigen tot de lokale adel, an deren tot de Bourgondische elite behoorden, en de zelfbewuste inwoners van Biezelinge werd echter in 1508 een onafhankelijke parochie Bie zelinge gesticht. De stichting van de rederijkerskamer de Wijn gaardranken in 1508, op initiatief van ambachts heer Hendrik Anthonisz van Bruëlis, schoolmees ter Hubrecht Jansz en kanunnik Jan Cornelisz Brouwer paste goed in de ontwikkeling van de Kapelse infrastructuur. De drie oprichters waren rond 1503 bij de stichting van het Kapelse kapit tel betrokken geweest. Van Bruëlis als ambachts heer en de twee anderen als notaris. In cle strijd om de parochiestichting in Biezelinge speelden zij een hoofdrol. In het jaar waarin de Wijn gaardranken werd opgericht, bereikte het con flict zelfs zijn climax. Op 31 juli 1508 publiceerde cle pasgewijde Biezelingse pastoor een akte van interdict voor de parochie Kapelle en van excom municatie voor Hendrik van Bruëlis en achttien andere Kapelse tegenstanders van de Biezelingse afscheiding. De clrie oprichters waren in 1508 prominente figuren in het Kapelse leven. Ze waren alle drie jonge, goedgeschoolde dertigers. Hendrik Antho nisz van Bruëlis, stammend uit een Kapelse fami lie van lokale adel, was in de vroege jaren negen-

Zeeland | 2001 | | pagina 20