GENOOTSCHAPSVERZAMELINGEN 73 Zeeuwsch-Vlaanderen 0 v.x i n S Middelplaat Zuid-Beveland 8800 m jong zeezand ^PiPf kiëinoudend zand zand met glauconiot feêömse klei p~5MJRiit5S5«*^ zanden van Berg Afb. 2. Profiel van de Westerscheldetunnel. Om gericht te gaan werken werd in overleg met het bestuur besloten tot het instellen van een werkgroep. In het begin van de jaren zestig wer den tijdens algemene ledenvergaderingen verzoe ken gedaan om werkgroepen te mogen oprich ten. De nieuwe werkgroep werd opgericht op 12 januari 1966 ten huize van de familie Van der Feen- van Benthem Jutting te Domburg. De voor naamste werkzaamheden zouden bestaan uit het nventariseren en conserveren; daarnaast wenste men lezingen en excursies te organiseren. Een van de aanwezigen, G. Kortenbout van der Sluys, opperde de naam Werkgroep Palaeontologie. Vanwege de zich verbredende interesse werd dat later Werkgroep Geologie. P.J. van der Feen ver klaarde zich bereid het voorzitterschap op zich te nemen en A.C. Drinkwaard werd secretaris. Het organiseren van de excursies werd overgelaten aan schrijver dezes. Werkzaamheden voor de aanleg van havens en sluizen namen in die tijd enorm toe; dat bete kende een bloeiperiode voor de werkgroep. Om dat er toen nog veel op het 'droge' werd ge werkt, konden namelijk veel lagen worden bekeken, opgemeten en bemonsterd. Deze werk wijze had een grote aantrekkingskracht en was reden voor een toeloop van nieuwe leden. Der gelijke waterstaatkundige werkzaamheden wer den later met zuigers en dergelijke uitgevoerd; veel materiaal werd sedertdien elders opgespoten en zo aan het oog onttrokken. De eerste excursie van de werkgroep voerde naar kleigroeven bij St.-Niklaas in België. E. Git- tenberger te Breskens, toen nog student hij zou later als hoogleraar een aantal lezingen voor het Genootschap houden - attendeerde de werk groep op kleigroeven in België. Bij St.-Niklaas bij voorbeeld, werd voor steenfabricage gegraven in de zogenaamde Boomse klei. De heren Janssen en Van den Bosch, beiden werkzaam bij het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie te Leiden, hadden hier reeds in 1964 schelpen en andere fossielen uit het Oligoceen verzameld en een aantal lagen bestudeerd. De interesse van de Werkgroep Palaeontologie was gewekt en in 1966 werd St.-Niklaas dan ook bezocht.1 De excursie voerde door het Land van Waas naar de n.v. Afb. 3- Oesters uit de Boomse klei bij St. Niklaas.

Zeeland | 2001 | | pagina 39