\NWINSTKN 77 •erbetoon aan de grote taalman Gezelle, ruim honderd jaar nadat hij zijn plannen voor de uit gave van een Schuimwoordenboek had zien mis lukken. Gezelle streed verbeten tegen de vele lastaardwoorden en ijverde voor het recht op ge- bruik van de volkstaal. Hij was ook de opsteller an de prijsvraag die door de Koninklijke Vlaam- sche Academie in de jaren tachtig van de negen- iende eeuw werd uitgeschreven: 'Men vraagt eene alphabetische lijst van onnederlandsche of bastaardwoorden, die bij 't volk of in gedrukte schriften meest gebruikt worden, voegende naast elk zulk woord het eventueel beduidende echt Nederlandsche woord, voor zooveel het nog, 't zij in enkele plaatsen, 't zij overal, in levend ge bruik te vinden zij.' Eveneens van de Gentse Academie Structurele •n sociale aspecten van dialectverandering - De lynamiek van het Deerlijkse dialect door R. Van- dekerckhove. De studie heeft een dialectgeogra- isch en een sociolinguistisch karakter. Het onder- oeksobject is het dialect van de West-Vlaamse gemeente Deerlijk. Deze plaats bevindt zich na- nelijk op de westrand van de overgangszone tus- en de Oost- en de West-Vlaamse dialecten. Bo- endien was het gebied dialectvast. De auteur is ipgegroeid met dit dialect. De studie hoopt bij te Iragen tot een beter inzicht in de dynamiek van lialectverandering bij de huidige en vorige gene- aties dialectsprekers. Marina Pugliese verzorgde Le tecniche e i mate- iali nell'arte contemporanea (Accademia Nazio- nale dei Lincei, Rome). De kunst in deze tijd vorclt gekarakteriseerd door een grote vrijheid an uitvoering en uitdrukking. Dit betekent een gebruik van onconventionele materialen, maar geeft daardoor ook een groot conserveringspro bleem. Om een goede conservering te bewerk stelligen is kennis van materialen en technieken essentieel. In bekende centra voor moderne kunst in Europa is daarom een computerarchief samengesteld waarin bevindingen en raadgevin gen van bekende kunstenaars worden opgesla gen. Daarnaast zijn tien Italiaanse kunstenaars geïnterviewd over hun manier van conserveren. Uit Duitsland dit keer het jaarboek Hansische Geschichtsblatter (2000), met tal van historische artikelen. P. Hoffmann schrijft '"Kamele" in Am sterdam unci Sankt Petersburg. F.ine Miszelle zu ohann Beckmanns "Beytrage zur Geschichte der Erfindungen" 1781-1805'. Voor de scheepvaartge- chiedenis blijkt een uitvinding van de Nederlan der Meeuwis Meindertsz. Bakker in 1688 van niet geringe betekenis te zijn geweest. Amsterdam was voor grote schepen vaak moeilijk bereikbaar door de vele steeds veranderende zandbanken en de onberekenbare stroming in de Zuiderzee. De auteur beschrijft de scheepskameel, met behulp waarvan de schepen veel minder diep water no dig hadden om de haven te kunnen bereiken. Hoewel de scheepskamelen door technische ont wikkelingen achterhaald zijn, is het belangrijk deze uitvinding een plaats te geven in de scheep vaartgeschiedenis, zeker omdat het principe in andere vormen met andere functies verder ont wikkeld is. De Bayerische Akademie der Wissenschaften geeft sedert 1988 enkele keren per jaar een boek deel uit over ecologische onderwerpen, Rund- gesprdche der Kommission für Ökologie. Band 20, Rundgesprach 1999München (verschenen 2000) heeft als ondertitel 'Bergbau-Folgeschaden unci Ökosysteme'. Deze nieuwe uitgave bevat gede gen verhandelingen over de milieuproblemen die zich in Duitsland voordoen ten gevolge van grootschalige mijnbouw in gebieden waar bruin kool en ertsen werden of nog worden gewon nen. Vooral in het ertsgebergte (Erzgebirge) wordt het milieu zeer belast door zware metalen en vrijkomende zwavelverbindingen (sulfiden). Het ertsgebergte behoort tot de oudste mijn- bouwgebieden van Europa; de eerste zilver- vondst dateert er uit 1168! Ingrijpend voor land schap en milieu zijn zeker ook de bruin koolsteengroeven. De bruinkool wordt met enorme machines afgegraven, waardoor grote gaten in de bodem en hoge storthöpen ontstaan. Door de diepe ontwatering (tot vijfhonderd me ter), die voor de bruinkoolwinning noodzakelijk is, ontstonden voor het behoud van de in de om geving aanwezige, vochtige natuurgebieden bij zondere problemen door verdroging. De Nordrhein-Westfalische Akademie der Wis senschaften stuurde weer een aantal or trage. De laatste, Vortrage n 452bevat twee artikelen: 'Be- einflussen Wolken das Klima' en 'Wirbelströmun- gen'. Het blijkt clat wolken de aarde afkoelen door refexie van zonnestraling en het aardopper vlak opwarmen door reductie van de warmteaf- straling in het heelal. Het netto-effect op de ener giebalans van de aarde blijkt echter klein te zijn. Ondanks de enorme betekenis van wolken is onze kennis erover onvoldoende. De vraag is nog steeds of wolken het klimaat actief beïnvloe den of slechts een bijkomend verschijnsel zijn van bepaalde klimaten. In het tweede artikel wordt de grote betekenis van wervelstormen be handeld, zowel in de natuur als in de techniek. Pas in de laatste twintig jaar zijn experimentele en theoretische hulpmiddelen ontwikkeld die een diepgaand onderzoek naar wervelstormen moge lijk maken. G.G. Trimpe Burger-Mekking

Zeeland | 2001 | | pagina 43