KAMP ZEIST EN VEERE: SCHOTSE RECHTSPRAAK OP NEDERLANDSE BODEM Foskea A.J. van der Ven Wie in Veere langs cle Kaai loopt, ziet de gevels van de 'Schotse huizen', die herinneren aan de tijd dat er een bloeiende handel bestond met Schotland.' In Veere werd in de zestiende eeuw de zogeheten Schotse stapel'gevestigd, een Schotse handelskolonie met eigen wetgeving, bestuur én rechtspraak. Over laatstgenoemde rechtspraak is het in dit artikel in de eerste plaats te doen. Aanleiding vormt de berech ting op Nederlandse bodem van twee Libiërs, die ervan verdacht werden in december 1988 een PanAm- boeing te hebben opgeblazen boven het Schotse plaatsje Lockerbie. Daarom ook enige opmerkingen over dit zogenaamde Lockerbie-proces, een proces dat vandaag de dag in staatsrechtelijk opzicht op z'n minst opmerkelijk genoemd mag worden. De Lockerbie-zaak: de oprichting van een Schots Hof in Nederland Op 3 mei 2000 begon in 'Kamp Zeist', een voor malige Amerikaanse vliegbasis, het proces tegen de twee Libiërs.' Het merendeel van de 270 slachtoffers van de aanslag had de Engelse of Amerikaanse nationaliteit. Bijna tien jaar lang hebben Libië enerzijds en de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk anderzijds getwist over de vraag waar de verdachten berecht moesten worden. Een oplossing kwam dichterbij toen pro fessor R. Black, hoogleraar Schots recht te Edin burgh, in 1994 het plan aandroeg de twee ver dachten te laten berechten door een Schotse rechter op neutraal terrein.3 De keus voor Neder land was ingegeven door de reputatie die het heeft op het gebied van het internationale recht vanwege het Internationaal Gerechtshof, het Joegoslavië-tribunaal en het onlangs ingestelde Internationaal Strafhof. Het zou vier jaren van on derhandeling kosten eer Libië, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten overstag gingen en met het plan instemden. Op het voorstel tot de oprichting van een Schots hof in Nederland werd door de Neder landse politiek positief gereageerd. 'Nederland le vert aldus een wezenlijke bijdrage aan de ontwik keling van de internationale rechtsorde, zoals in artikel 90 van de Grondwet is neergelegd', aldus het verslag van de vaste Kamercommissies voor Justitie en voor Buitenlandse Zaken.' Het spreekt echter vanzelf dat een Schotse rechter niet zomaar rechtsmacht mag uitoefenen in Nederland. Hiertoe werd tussen Nederland en het Verenigd Koninkrijk een verdrag gesloten, de zogeheten zetelovereenkomst.3 In dit verdrag ver bond Nederland zich het Schotse Hof de gelegen heid te geven in Nederland recht te spreken naar Schots recht; uitdrukkelijk werd bepaald dat de jurisdictie beperkt was tot dit proces.1' Het resultaat van het verdrag was dat in Kamp Zeist 'een ruimtelijke immuniteit werd gecreëerd, waarbinnen Schots recht van toepassing was'.7 De High Court of Justiciary bestond voor deze gele genheid uit drie rechters. Een jury ontbrak, omdat de Schotse burger onmogelijk onpartijdig in deze zaak kon zijn. Ook hield men rekening met de duur van het proces: het proces zou waarschijn lijk zo lang duren, dat niet van burgers kon wor den verlangd dat ze al die tijd afgezonderd van de buitenwereld in Nederland doorbrachten. In middels heeft de High Court uitspraak gedaan: één van de verdachten is vrijgesproken. De ander is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf en is in afwachting van de toelating van het hoger beroep dat hij heeft aangetekend. Schotse rechtspraak in Nederland mag vandaag de dag een unieke gebeurtenis zijn, in vroeger tij den was dit in Veere, toen er een bloeiende han del met Schotland bestond, echter dagelijkse praktijk. De Schotse stapel; een handelskolonie in Veere In 1541 won 'Campveere' definitief de strijd om de zogeheten Schotse stapel.8 De handel tussen Schotland en Veere zou serieus een aanvang heb ben genomen in 1444, toen Maria Stewart, doch ter van Jacobus i, koning van Schotland, huwde met Wolfert van Borselen, heer van Veere. De Schotse stapel was de plaats waar met uit zondering van andere steden hier te lande Schotse stapelgoederen mochten worden ge bracht, opgeslagen en verhandeld stabile empo rium). Het is een handelsmonopolie, gegund door de Conventie van Schotse Koninklijke Ste den, de zogeheten 'Conventie van Royal Burghs'.9 Stapelgoederen waren goederen waarmee alleen de burgers van deze Schotse steden mochten handelen en waarover belasting moest worden betaald aan de Kroon.10 Het betrof met name zout, kolen, kousen, zalm, haring, lood en erts.

Zeeland | 2001 | | pagina 9