88 natuurkundig genootschap aspecten die kenmerkend zijn voor genootschap pen in de achttiende eeuw. Het belangrijkste ver schil met het Heren Physica en met andere soort gelijke genootschappen was dat alleen bij de heren een aantal leden zelf bij toerbuurt een ver handeling over een bepaald onderwerp hield. Het Natuurkundig Genootschap der Dames voorzag in de behoefte vrouwen te scholen in de natuurwetenschappen. Dit was op zich geen nieuw verschijnsel. Wetenschappers en predikan ten boden, in de vorm van lessen aan huis, zowel heren als dames de gelegenheid hun kennis op dit terrein uit te breiden. De Zutphense filosoof en predikant J.F. Martinet gebruikte zijn catechisa tielessen om elke week een groep van 38 meisjes les te geven in natuurlijke historie.25 Hij deed dit op dezelfde wijze als Van de Perre, Ballot en Ra- dermacher dit deden bij het Dames Physica. Een ander voorbeeld is de filosoof en medisch doctor Benjamin Bosma te Amsterdam, die aan huis colleges en privé-lessen gaf in de proefondervin delijke natuurkunde. Uit bewaard gebleven inte kenlijsten blijkt dat vrouwen deze colleges ge scheiden van de heren hebben bezocht.2" Waarom gebeurde dat op deze wijze? Van de Perre heeft zich over de scheiding der seksen bij deze vorm van onderwijzen niet uitgelaten. En kele andere sprekers die zich bezighielden met de natuurwetenschappen, echter wel. Een mooi voorbeeld hiervan is de rede die professor Van Swinden in 1788 hield voor een vrouwelijk pu bliek ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw van het genootschap Felix Men tis in Amsterdam. Hij stelde dat vrouwen dezelfde begaafdheid hadden als mannen, maar dat het voor hen niet zinvol was, deze op dezelfde ma nier te ontwikkelen. Het was voldoende als vrou wen zodanig geschoold werden dat hun kennis toereikend was voor het opvoeden van hun kin deren en het leiden van hun huishouden, opdat zij goede echtgenotes zouden zijn. Dit betekende dat hun kennis niet het niveau hoefde te berei ken van dat van de heren. Daarom verschilde de scholing en was het niet wenselijk om hen geza menlijk te onderwijzen of lezingen te laten bijwo nen. Daar kwam nog bij dat de aanwezigheid van vrouwen de heren kon afleiden van hun bezighe den." Dit laatste argument werd eveneens gehan teerd door de predikant Boot in het vers dat hij voordroeg op de eerste algemene vergadering van het Arnhemse genootschap Prodesse Cona- mur, getuige de twee volgende regels: 'Wij zou den, door op U te zien, Vaak onze proeven zien mislukken.'28 Boot sprak deze woorden tot een publiek waaronder zich voor deze gelegenheid ook enige dames bevonden. In hoeverre dit as pect een rol heeft gespeeld bij de oprichting in Middelburg van een apart natuurkundig dames gezelschap, zal wellicht een vraagteken blijven. De tweede hierboven gestelde vraag, hoe uniek het vrouwengenootschap rond 1800 was, is lastiger te beantwoorden. De genootschappen van geleerden waren gesloten voor vrouwen, hoewel dit niet expliciet in hun wetten werd ver meld. Bij de genootschappen waar de leden de natuurwetenschappen als liefhebberij beoefenden - waartoe ik het Heren Physica reken - trof men bij hoge uitzondering vrouwen aan. Het Natuur kunde Departement van het genootschap Felix Meritis te Amsterdam, kende officieel geen vrou welijke leden. Tot de activiteiten die dit departe ment op het gebied van de natuurwetenschappen ontplooide, behoorden het houden van verhan delingen en het doen van proefondervindelijke experimenten. Uit een klacht van een van de le den van dit departement in 1790, inzake ruimte gebrek tijdens de proeven, bleek dat de aanwe zigheid van vrouwen een van de oorzaken was van dit gebrek aan ruimte. Kennelijk werd het oogluikend toegestaan dat vrouwen de proeven bijwoonden. Ook in Engeland bezochten vrouwen bijeen komsten waar experimenten uit de natuurweten schappen gedemonstreerd en toegelicht werden. Een karikatuur die James Gillray in 1799 maakte van een bijeenkomst bij de Royal Institution te Londen, waar de werking van de inademing van lachgas gedemonstreerd werd, toont de aanwe zigheid van vrouwen. De prent steekt de draak met de belangstelling die er bestond voor dit soort proeven. Het opschrift van de prent luidt: 'Wetenschappelijk onderzoek! - Nieuwe Ontdek kingen in de pneumatiek! - of - een experimen tele lezing over de krachten van lucht' (vertaling cb).2'' Een advertentie in het dagblad Aurora uit 1809 te Philadelphia in de Verenigde Staten laat zien dat er ook hier bijeenkomsten gehouden werden die, net als bij het Dames Physica te Mid delburg, ten doel hadden vrouwen te scholen in de natuurwetenschappen: 'Ladies are informed that the list of subscribers to their course will not be closed until next Monday Het betrof hier voordrachten van dr. Patrick Kerr Rogers over on derwerpen uit de chemie. Deze bijeenkomsten waren uitsluitend voor vrouwen bedoeld." Het zijn schaarse voorbeelden van de deel name van vrouwen aan dit soort activiteiten. Dit betekent clat liet fenomeen van een natuurkundig damesgenootschap, waar vrouwen georganiseerd en in groepsverband onderwezen werden in de natuurwetenschappen, in die tijd - zowel binnen als buiten Nederland - een unicum was. Wat dat betreft was Van de Perre zijn tijd vooruit door vrouwen op te roepen hun onwetendheid van zich af te schudden en kennis te nemen van de natuurwetenschappen om op deze wijze bij te dragen aan de verbetering van de samenleving.

Zeeland | 2001 | | pagina 10