BARRIÈRETRAKTAAT 101 fb. 2. De uitbreiding van Staats-Vlaanderen volgens het barrièretraktaat (tekening auteur). laat, omdat de limieten in 1664 waren geregeld en het traktaat over veiligheid ging. Verder achtte Oostenrijk het ongewoon dat een land gebied an een andere natie bedong.10 In het antwoord van de Republiek werd duide lijk gemaakt dat de gebiedsuitbreiding juist met et oog op de veiligheid werd gevraagd. Boven- ien waren er sinds de limietscheiding van 1664 rote veranderingen opgetreden in de geografi- :he gesteldheid: het Eiland van Cadzand en dat an Biervliet waren verbonden geraakt met laanderen, terwijl het Eiland van Axel en I feusen nog slechts gedurende enkele uren rond de vloed gescheiden was van Vlaanderen. Daarom kon Staats-Vlaanderen slechts beveiligd 1 orden door inundaties, hetgeen een van de re denen was om gebiedsuitbreiding te vragen. De tweede reden was dat de Staatse forten volgens et grenstraktaat van 1664 zeer dicht bij de grens lagen, soms op niet meer dan 150-225 m af- tand." Inmiddels had De Bruyn zijn werk afge- lond en kwam hij, na op 15 oktober 1714 door le Raad van State te zijn gemachtigd, met een oorstel waarin als grens opnieuw voorzover mo- telijk de waterlopen werden gevolgd.12 Met dit rapport als uitgangspunt moesten de inderhandelingen beginnen. Daarbij werd direct, >p 1 december 1714, de Engelse vertegenwoordi ger Cadogan ingeschakeld om de Oostenrijkers nog eens te wijzen op de redenen van het ver zoek tot uitbreiding. Mogelijk heeft dit enige in vloed gehad, want op 16 januari 1715 bleek de keizer genegen enige uitbreiding van de limieten toe te staan, mits daar geen grote dorpen of slui zen bij betrokken zouden zijn." Vanzelfsprekend was hiermee het laatste voorstel van 15 oktober van de baan. In de resolutie van 2 mei 1715 moesten de Staten-Generaal met leedwezen con stateren dat de Engelse onderhandelaar niet de beoogde resultaten had kunnen bereiken. Op 23 mei 1715 kwam de Republiek met een nieuw voorstel, waarin veel water bij de wijn was gedaan. Na nogmaals te hebben uiteengezet wat de redenen waren om gebiedsuitbreiding te vra gen, werd de nieuwe grens beschreven." Vanaf een punt aan de zeekust tussen Blankenberge en Heyst zou de grens het Groote Weegje volgen tot de Driehoek. Vandaar zou de grens langs de Zwarte Sluis lopen, de forten Sint-Donaas en Sint- Job insluiten om bij Middelburg-in-Vlaanderen weer te raken aan de bestaande limiet van 1664. Die zou, langs de Zijdelingse Dijk, worden ge volgd tot aan de Eeklose Watergang. Vandaar zou de grens langs de Graaf Jansdijk lopen tot bij Boekhoute om vandaar weer verder te gaan langs de limiet van 1664. Eventuele inundaties moesten

Zeeland | 2001 | | pagina 27