104 HET BARRIËRETRAKTA/i r Afb. 4. Uitbreiding van Staats-Vlaanderen volgens het traktaat van 1718 (tekening auteur). noorden van Frankrijk die de Republiek nog steeds bezette. Deze wilde men aan de keizer overdragen, mits men daarvoor een gebiedsuit breiding zou verkrijgen die groot genoeg was. Toen er op 1 juli 1715 een rapport binnen kwam over de bereikte resultaten met betrekking tot de limieten, volgde op 8 juli een reactie van Vlissingen. Er werd gewezen op de kwalijke ge volgen voor de 'frontieren' die Zeeland in verde digbare staat moesten houden, en de gedeputeer den werden opgeroepen hun eisen niet te matigen. Ook toen in 1716 bleek dat het bij het barrière traktaat afgestane gebied verder zou worden ver kleind, stelden de Staten van Zeeland zich in de vergadering van 30 november van dat jaar op het standpunt dat men diende vast te houden aan het traktaat en dat zonder speciale resolutie niet van de overeengekomen limietverschuiving moest worden afgezien. Bij het later bekend worden van de omvang van de verkleining protesteerde men op 18 maart 1717 nogmaals. Ten slotte beraadde men zich in de vergadering van 10 juni 1717 opnieuw over wat men zou kunnen doen om de bij het barriè retraktaat bedongen limieten te bezetten. Een en ander heeft evenwel niet mogen baten. Conclusie Uit bovenstaande schets blijkt het volgende. Zee land had alle belang bij een zo ver mogelijke uit breiding van Staats-Vlaanderen zuidwaarts, omdai dit de veiligheid van het gewest ten goede kwam Het feit dat het gewest reeds grote invloed had in het Committimus, speelde hierbij nauwelijks eer rol van betekenis. Ondanks de grote Zeeuwse in zet was het bereikte resultaat echter miniem, het geen vooral te wijten is geweest aan de grote weerstand van de Oostenrijkers. De weerstane van de laatsten betrof niet alleen de grensver- schuivingen, maar vrijwel alle facetten van he: traktaat. Noten 1. De achtergrond wordt uitgebreider beschre ven in: P.W. Stuij, 'Zeeland, Staats-Vlaanderen en het Barrièretraktaat'. Periodiek van de Heemkun dige Vereniging Terneuzen (september 2000) 1-11. 2. De Franse expansie naar het noorden wordt beschreven en met kaarten toegelicht in: P.W. Stuij, De Lage Landen en hun grenzen. Terneuzen 1998.

Zeeland | 2001 | | pagina 30