110 GENOOTSCHAPSVERZAMELING) N Afb.3. Baksteen met opschrift 'I.F. Fak Brouwer Middelburg'. Zeeuws Museum, kzcw, G 01-001. celen.5 Daarbij is nauwkeurig omschreven hoe veel het peil mag clalen en hoe de gaten dienen te worden opgevuld. De klei van het terrein mag alleen voor eigen productie worden gebruikt. Wel mag van elders klei worden aangevoerd. Wanneer we de productiecijfers uit de gemeen teverslagen bezien, dan moeten er in het bijna zestienjarig bestaan van de fabriek circa dertig miljoen bakstenen zijn geproduceerd.6 En daar bleef het niet bij. Breed assortiment Er worden verschillende typen bakstenen ge produceerd: waal- en ijsselformaat, putvorm en Belgisch formaat. Er zitten straatstenen in het assortiment, funderingsstenen (onder meer voor sluizen) en stenen voor binnen- en buitenmuren. Voor die buitenmuren maakt worden ook goud gele sierstenen gemaakt. Daarnaast legt het bedrijf zich geleidelijk aan ook toe op dakpannen. In 1889 wordt een ma chine besteld bij de Commercie Compagnie voor het vervaardigen van pannen, pottenbuizen, trot toirtegels en plavuizen. Platte pannen naar Frans model en ook platte vogelpannen blijken in trek. Vanaf 1886 worden ook blauwe pannen gemaakt, zo meldt het jaarverslag, waaruit afgeleid kan worden dat het bedrijf aanvankelijk slechts rode maakte. Uiteindelijk voegt de fabriek ook terra cottaproducten aan het programma toe. Die wor den in vele maten en vormen gemaakt, vooral voor bloemen en planten. In 1886 wint men met deze een prijs, waarbij wordt meegedeeld dat deze potten een gunstige invloed blijken te heb ben op de groei van de planten. Ook worden in die periode terracottavoorstellingen van onder meer huizen geproduceerd in bas-reliëf. Er wordt dan gewag gemaakt van export van deze artike len. Kortom, fabrikant Fak Brouwer lijkt een dyn; - mische figuur, die telkens wegen zoekt voor cl.' afzet van nieuwe producten. Dat moet ook wel want in de genoemde jaarverslagen komen her- haaldelijk klachten voor over de prijsval van bak - stenen of de toenemende concurrentie uit België De arbeid, de prijs Janssen verschaft ons in zijn dissertatie over cl baksteenfabricage Dassen 1850 en 1920 een aardig beeld van techniek, arbeid, arbeiders, arbeidsom standigheden en beloning in deze bedrijfstak. Dt. techniek blijft hier onbesproken. 'Arbeid' geef een boeiend inzicht in het leven in de negen tiende eeuw. Wat voor functies kende een ploe; steenbakkers bijvoorbeeld? Kleisteker, vormer opsteker, schabul (duivelstoejager), afdrager, op snijder, opzetter, karman, perser, aardmaker, af strijker, spoeler, zander, schraper, hittensnijder neerslaander, opkruier en zanddroger. Je ziet dc naaldenfabriek van Adam Smith al voor je oprij zen, met zo'n opsomming. Zware arbeid veelal Een kleigraver verzet jaarlijks zo'n 4000 tot 5001 m3 klei. Het seizoen kent 31 tot 37 weken. Pe dag werken volwassen mannen en kinderen© 1. uur (vrouwen 8 uur gemiddeld). Dan moet jt toch ruim anderhalve kuub per uur wegsteken Kinderen (12 tot 18 jaar) maken 32% van het ar beidspotentieel uit en vrouwen 11%. De Ziekte wet, het kinderwetje van Van Houten, de Arbo- wet? Ze hebben ze moeten ontberen, die noeste steenbakkers. Ploegbazen verdienen in de jaren tachtig van de negentiende eeuw zo'n zes gulden per week. In lagere functies is het guldens min der. De seizoensionen belopen een bedrag van 140 tot 240. En buiten het seizoen moet je maar zien of er nog ergens iets te verdienen valt. Janssen somt tientallen grote stakingen op in deze bedrijfstak in de door hem beschreven pe-

Zeeland | 2001 | | pagina 36