boekbesprekingen 117 veel meer van zijn ontwerpen of van andere ar chitecten uit de laatste vijftig jaar zou kunnen wachten. J -anine Dekker Heter L. Schoonheim, Aristotle's Meteorology in the Arabic-Latin Tradition. A Critical Edition of the Texts, with Introduction and Lndices. Lei- ien/Boston/Köln (Brill), 2000. 50 biz. en 209 biz., gebonden, isbn 90-04-11760-1. Prijs: circa 234. Wat heeft Zeeland toch met de klassieken? We ijn inmiddels heel wat gewend geraakt. Sinds de publicatie van Iman Wilkens' bestseller Where Troy once stood (London, 1990) is er immers een heuse link gelegd tussen de Zeeuwse delta en de klassieke wereld van Homerus' Odysseus. Des- t jds was het beslist boeiend om met stijgende verbazing te vernemen hoe er geprobeerd werd m het Zeeuwse eilandenrijk te bestempelen tot 1 et spannende decor waarin de aloude Griekse l elden hadden gefigureerd. Maar rechtvaardigt een gegeven als dit de bespreking in het tijcl- - hrift Zeeland van ieder nieuw boek over de 1 lassieke cultuur? Allicht niet! Dit stukje beoogt dan ook niet zozeer een op merkelijk boek te signaleren, dan wel de aan dacht te vestigen op een binnen de Zeeuwse grenzen tot stand gebrachte uiterst belangrijke wetenschappelijke prestatie. Wanneer het om een portprestatie was gegaan, dan hadden de kran ten er bol van gestaan, maar nu er op Walcheren en intellectuele prestatie op wereldniveau is ver richt, heb ik daarvan nog niets mogen merken. lij dunkt dat het tijdschrift van een Zeeuws we tenschappelijk genootschap bij uitstek de plek is >m deze lacune op te vullen. Waar gaat het hier om? Kennis komt zelden uit Je lucht vallen. Ook nieuwe denkbeelden bou wen vaak voort op oudere, al was het maar door- Jat deze gedachten zich tegen oudere opvat ingen kunnen afzetten. Zo heeft de Westerse filosofie veel te danken aan de boeken die ooit zijn nagelaten door de Griekse filosoof Aristote- les. Deze man was vooral een verzamelaar. Hij tekende veel op van wat hij in zijn tijd hoorde of las, en omdat er bijzonder veel originele teksten van andere filosofen verloren zijn gegaan, beho ren de compilaties die door Aristoteles zijn sa mengesteld, tot de belangrijkste bronnen die er bestaan. Zeker waar het gaat om de opvattingen die in de klassieke tijden werden gehuldigd aan gaande kosmos en natuur. Een probleem daarbij is dat de werken van Aristoteles in verschillende afschriften bewaard zijn gebleven. Interpretaties zijn dan vaak lastig of zelfs tegenstrijdig. Het is daarom zaak om over een zo goed mogelijke tek steditie te beschikken. Van een dergelijke tekst, de belangrijke Meteo rologie van Aristoteles (hierin worden de ver schijnselen in het zogenaamde 'ondermaanse' be schreven) is nu een uitgave verzorgd in de grondtekst; er is althans aan de hancl van een aantal bewaard gebleven manuscripten kritisch uitgezocht wat er in cle oudst bewaarde Arabi sche en Latijnse teksten moet hebben gestaan. Zulk belangwekkend werk is een ware titanenar beid en bekwame mensen die zo'n project kun nen uitvoeren en tot een einde brengen zijn schaars. Maar de Zeeuwse Bibliotheek te Middel burg mag zich erop beroemen zo'n gekwalifi ceerd medewerker te huisvesten. Het gaat hier om cle classicus dr. Pieter L. Schoonheim te Mid delburg, die dit project in zijn vrije tijd uitvoerde en het vorig najaar na ruim twintig jaar gestaag doorwerken wist te voltooien, daarin gesteund door een handvol toevallig eveneens op Walche ren woonachtige filologen. Het is plezierig om te constateren dat de bijzondere traditie van buiten universitaire wetenschapsbeoefening, die sinds 1Ó00 op Walcheren valt te constateren, nog steeds vertegenwoordigers kent. Het is te hopen dat het wetenschappelijk klimaat binnen de Zeeuwse instituties zulke wetenschappelijke 'top sport' mogelijk blijft maken. Want bij wetenschap is het niet anders dan bij andere prestaties van enig niveau: zonder wezenlijke institutionele steun blijft het tobben en behoort excelleren tot de schaarse maar des te meer bewonderde uit zonderingen. Huib J. Zuidervaart

Zeeland | 2001 | | pagina 43