120 mededelingen Werkgroep Historie en Archeologie vijftiende historische studiedag 'zeeuwen onder het mes' Op 26 oktober 2001 organiseert de Werkgroep Historie en Archeologie voor de vijftiende maal een Historische Studiedag onder de titel 'Zeeu wen onder het mes. Gezondheidszorg in Zeeland door de eeuwen heen'. De organisatie van de studiedag is mede in handen van het Zeeuws Ar chief in Middelburg. Daar is van 2 juli tot en met 10 november 2001 een tentoonstelling te zien on der dezelfde titel, met diverse objecten uit de col lecties van het Zeeuws Genootschap. Tijdens de Historische Studiedag, een lustrum dit jaar, zullen vijf sprekers verschillende facetten uit de gezondheidszorg in Zeeland belichten. Me vrouw dr. J.L. Kool-Blokland uit Middelburg houdt een inleiding over ziekenzorg in Zeeland door de eeuwen heen. Vervolgens doet de heer dr. M.A. Verschuyl uit Delft verslag van een blaas steenoperatie die in 1647 met succes is uitge voerd bij Catharina Boudaen Courten-Fourmenois die woonde in de Lange Noordstraat te Middel burg. De heer Verschuyl gaat tevens in op de operatietechnieken in de zeventiende en acht tiende eeuw. Hoe de gezondheidstoestand van Nederlanders in de Gouden Eeuw kan worden afgelezen uit archeologisch menselijk skeletmate riaal, wordt uiteengezet door de heer dr. G.J.R. Maat te Leiden. De heer dr. J.Z.S. Pel uit Middel burg haalt enkele opmerkelijke Zeeuwse medici voor het voetlicht. Tot slot doet de heer dr. E.J.C. van Rijssel uit Den Haag verslag van zijn onder zoek naar bevallingen in de negentiende eeuw, aan de hand van aantekeningen van een van zijn voorvaderen, die tussen 1838 en 1902 heel- en vroedmeester was in Poortvliet op Tholen. Vanwege de lustrumviering wordt de vijftiende Historische Studiedag van de wha afgesloten met een feestelijk hapje en drankje. De studiedag vindt plaats in de filmzaal van de provincie Zeeland, Abdij 9 in Middelburg en be gint om 13-30 uur. Opgave: zie Agenda. Oproep Gelieve bijdragen voor de rubrieken Agenda en Mededelingen (ten behoeve van het december nummer) voor 1 november bij het secretariaat aan te melden. Afb.l. Koepokvaccinatie omstreeks 1800. za, kzgw, Zei.111. 2000/21-25

Zeeland | 2001 | | pagina 46