84 NATUURKUNDIG GENOOTSCI D rmft1<K rmwrmrrrngriFT Afb.2. Het Musaeum Medioburgense in de Latijnse Schoolstraat, za, kzgw, Zei.111. u-686. De beginjaren Een van de documenten die enig inzicht geeft in de beginjaren van het damesgezelschap, is de lijst met data en gebeurtenissen die in 1887 is opge maakt door mejuffrouw A.H. Luteyn over de pe riode 1785-1865. Aan de hand van haar gegevens kan de gang van zaken bij het damesgezelschap enigszins worden herleid.12 De eerste aankoop aan het einde van het eerste seizoen betrof en kele stoelen en zilveren theelepeltjes. Hieruit blijkt dat de dames niet gewend waren van half zes tot half negen 's avonds op een droogje te zitten en waarschijnlijk met een kopje thee ge pauzeerd hebben. In augustus 1786 werden in ruil voor het gebruik van het lokaal bij Rabinel de nieuwe globes van Adams aan het Heren Physica overhandigd. Een jaar latei" verhuisden de dames - net als de heren - naar een nieuwe locatie, een door Van de Perre aangekocht pand aan de Latijnse School straat te Middelburg.15 In dit gebouw, dat door hem het 'Musaeum Medioburgense' was gedoopt, wilde hij de beide Physica's, het Middelburgse Departement van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en de Teekenacademie onder brengen. Hiertoe waren enige verbouwingen noodzakelijk, maar in de nazomer van 1787 kon den de genoemde gezelschappen hun activiteiten op de nieuwe locatie voortzetten." Ballot opent de eerste bijeenkomst van hei damesgezelschap in de nieuwe ruimte op de 14 november 1787 met een toespraak. Hij zegt niet alleen verheugd te zijn over de nieuwe accom modatie, maar ook over het herstel van de rust in het land: 'Ik twijfel ook in geenen deele, of De zelve zullen alle zich met mijn wenschbecle ver eenigen, dat de God der Goedertierenheid, in Zijn hoog en wijs Albestuur, rust, eensgezindheid en vrede overeenkomstig de edele bemoeienis sen en Vaderlandlievende poogingen van 's Lands Staaten en der Heere Prinse Erfstadhouder, in Zijne hooge Gunst wille verleenen en bevestigen; Ons dan ook geeven bij aanhoudendheid in rust en vrede alhier te mogen samenkoomen; onze Samenkomst belangrijk en nuttig maken; en Ons uit Zijne kennis door de Natuur, tot Hem en Zijne Gemeenschap in Christus, volgens Zijne Godde lijke Openbaaring, meer en meer opleiden!'15 Op Walcheren was echter nog geen sprake van her stel van de rust. Met name te Zierikzee en Vlissin- gen werden in september en oktober nog huizen van patriotten geplunderd. Van de Perre bevond zich op dat moment aan het stadhouderlijke hof te Den Haag om de Prins te informeren over de stand van zaken op het eiland.16 Het derde seizoen van het Dames Physica was dus van start gegaan zonder de aanwezigheid van hun geëerde voorzitter. Twee dagen na zijn terugkeer, op 19 december, hervat hij zijn taak

Zeeland | 2001 | | pagina 6