NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP 85 echter en houdt hij een toespraak, waarin hij zo wel de docent als de dames prijst om hun ijver. Tevens wenst hij hun geluk met het feit dat het gezelschap met een aantal nieuwe leden was uit gebreid, een bewijs volgens hem dat de kunsten en wetenschappen in dit 'Middelburgsch Mu seum' ondanks alle calamiteiten van de laatste tijd hieronder niet geleden hadden. Keren we terug naar cle aantekeningen van mejuffrouw Luteyn. De notitie over 2 maart 1789 is interessant: er wordt vermeld dat de docent vier zilveren kandelaars gekregen heeft, omdat hij de predikantsplaats die hem in Haarlem was aan geboden, niet aangenomen had. De dames waren zo aan hun leraar Ballot gehecht, dat zij hem hiervoor met een dergelijk duur geschenk be dankten. Aan het einde van dit seizoen werden instrumenten voor de proef van Pascal gekocht, dit keer voor eigen gebruik. Het serviesgoed, dat aangevuld werd met porseleinen theegoed - 36 kopjes en schoteltjes - laat zien dat het aantal le den constant bleef. Tevens werd er voor de eer ste keer huur betaald voor de ruimte in het 'Mu- saeum Medioburgense'. Nog hetzelfde jaar schafte het damesgezelschap optische instrumenten aan, die afkomstig waren uit de nalatenschap van de in 1788 overleden Leendert Bomme. Deze wer den aan het herengenootschap ten geschenke ge geven, waarschijnlijk ter herinnering aan de per soon Leendert Bomme, die veel voor het Heren Physica had betekend. Een nieuwe voorzitter Na een kort ziekbed overleed, in april 1790, mr. Johan Adriaen van de Perre. Dit betekende een groot verlies voor de Middelburgse culturele ge meenschap. Niet alleen verloor Middelburg haar belangrijkste mecenas, maar zowel het Natuur kundig Gezelschap als het Natuurkundig Genoot schap der Dames moest een nieuwe voorzitter kiezen. Aan het begin van het seizoen 1790-1791 werd hiertoe mr. Daniël Radermacher, Heer van Nieuwerkerk, uitverkoren. Radermacher maakte al vanaf cle oprichting deel uit van het bestuur van het Heren Physica en zou vanaf november 1790 beide gezelschappen voorzitten. De tiende november begint Radermacher zijn voorzitterschap van het damesgenootschap met wat wij nu een 'in memoriam' zouden noemen. Hij herdenkt het overlijden van de heer Van de Perre en eert hem in zijn hoedanigheid van 'Eer ste President en grondlegger der Beide Physi- caas'. Hij is verheugd en vereerd dat hij tot op volger gekozen is, en zegt toe behulpzaam te willen zijn bij het besturen van dit genootschap. Hij zal de wetten respecteren en hoopt met zijn handelen de goedkeuring en het vertrouwen van de dames te winnen. De rede gaat uiteindelijk Afb.3. Daniel Radermacher. Detail uit een portret van Apelius, 1772. Foto Iconografisch Bureau. over in een verhandeling over het aantal bewo ners van de aarde. Hij komt met een berekening volgens welke er elke dag circa 86.400 mensen geboren worden en steiven. Vervolgens vraagt Radermacher zich af, indien er elke dag al zoveel mensen geboren worden en sterven, voor hoe veel andersoortige schepselen dat niet eveneens geldt? Hij denkt hierbij ook aan al die 'levende Atomi en onzigtbaare dierties' die in de lucht zweven, die wij inademen en die met ons voed sel vermengd in het lichaam opgenomen worden. Hij vertelt hoe hij, nadat hij wat hooi in een glas water had gedaan en dit enkele dagen had laten staan, een druppel van dit water onder een 'mi-

Zeeland | 2001 | | pagina 7