JAN HENDRIK HANNINK (1831-1908), ARCHITECT TE GOES, EEN AANVULLING 106 G.J. Lepoeter In het artikel over cle architect Hannink in Zeeland 9/4 (2000) heb ik. aangegeven dat geen uitputtend onderzoek was verricht en dat derhalve de kans aanwezig was dat aanvullende gegevens te voorschijn zouden komen. Tips van oplettende lezers en eigen vondsten hebben het volgende opgeleverd.' Goes In de eerste plaats moet ik terugkomen op de aantekening dat er, behalve zijn opzichterswerk gedurende de eerste jaren, geen werk van Han nink in Goes bekend is. Gebleken is namelijk dat hij in de zomer van 1865, toen het naastgelegen Huis van Arrest vrijwel gereed was gekomen, de opdracht kreeg voor het ontwerp en de bouw van cle Hogere Burgerschool, een bewijs van ver trouwen in zijn kwaliteiten, want deze onderwijs instelling was een prestigeobject voor de stad. De bouw werd op 20 januari 1866 aanbesteed en ge gund aan de timmerman Willem de Jonge te Goes voor een bedrag van 32.000. De opleve ring vond plaats op 22 november 1866. Het meu bilair voor de hbs werd, eveneens naar het ont werp van Hannink, voor een bedrag van 4.451 vervaardigd door W.J. van de Weert te Goes. Het markante gebouw aan de Albert Joachimikade is een bijzonder fraai voorbeeld van het eclecti cisme. Vooral opvallend is de ingangspartij me t de loggia en het hekwerk. Dit bouwwerk is te recht als Rijksmonument aangemerkt.2 Verder een ontwerp van stedenbouwkundig- aard. In de tweede helft van de jaren zestig va de negentiende eeuw kreeg Goes een belangrijk impuls door de aanleg van cle spoorlijn en d opening van het spoorwegstation. Een goede toe gang tot cle stad vanaf het station was van groot belang. Hiermee hing het dempen van een ge deelte van de stadsvest tussen de Koepoortbrug en cle Ganzepoortbrug samen en cle herinrichting van dit gebied, inclusief het bouwrijp maken, waarvoor verschillende plannen werden ontwor pen. De door de gemeenteraad ingestelde advies commissie, bestaande uit J.A.A. Fransen van clt Putte, mr. J.H. cle Laat de Kanter en O. Verhagen, adviseerde op 10 maart 1870 de voorkeur te ge ven aan het door Jan Hendrik Hannink ontwor pen plan. De gemeenteraad ging hiermee in cle vergadering van 12 april 1870 akkoord.3 Afb.l. De Rijks Hogere Burgerschool aan de Alben Joachimikade te Goes. Col lectie ga Goes, foto circa 1968.

Zeeland | 2001 | | pagina 32